Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Türkiye’nin En Hızlı İnterneti Hangi Şirketten? Speedtest 2023 3. Çeyrek Raporu Açıklandı!

4 min read
SpeedTest Türkiye Test Sonuçları

SpeedTest Türkiye Test Sonuçları

İnternet hızı, günümüzde hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için çok önemli bir kriter. Özellikle pandemi döneminde artan online eğitim, çalışma ve eğlence ihtiyacı, internet hızının kalitesini ve istikrarını daha da ön plana çıkardı. Peki Türkiye’de internet hızı konusunda durum ne? Hangi şirketler en hızlı interneti sunuyor? Bu soruların cevabını veren Speedtest, 2023 yılının üçüncü çeyreği için Türkiye’de en hızlı internet sunan şirketlerini açıkladı.

SpeedTest Türkiye Test Sonuçları
SpeedTest Türkiye Test Sonuçları

Mobil İnternet Hızında Lider Turkcell

Speedtest’in raporuna göre, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de en yüksek ortalama mobil indirme hızını sunan şirket Turkcell oldu. Turkcell, ortalama olarak 57.60 Mbps indirme hızına ulaştı. Turkcell’i ortalama 28.56 Mbps ile Türk Telekom, ortalama 19.58 Mbps ile Vodafone izledi.

SpeedTest Türkiyede Mobil İnternet İndirme Hızları
SpeedTest Türkiyede Mobil İnternet İndirme Hızları

Mobil internet hızında sadece indirme değil, yükleme ve gecikme süresi de önemli faktörler. Speedtest’in raporunda bu kriterlere de yer verildi. Buna göre, Türkiye’de en yüksek ortalama mobil yükleme hızını da Turkcell sundu. Turkcell, ortalama olarak 18.54 Mbps yükleme hızına erişti. Turkcell’i ortalama 11.10 Mbps ile Türk Telekom, ortalama 8.30 Mbps ile Vodafone takip etti.

SpeedTest Türkiyede Mobil İnternet Gecikme Süreleri
SpeedTest Türkiyede Mobil İnternet Gecikme Süreleri

Mobil internetin bir diğer önemli özelliği de gecikme süresi. Gecikme süresi, verinin bir noktadan diğerine ulaşması için geçen zamanı ifade ediyor. Gecikme süresi ne kadar düşük olursa, internet bağlantısı o kadar hızlı ve kaliteli oluyor. Speedtest’in raporuna göre, Türkiye’de en düşük ortalama mobil gecikme süresini sunan şirket Türk Telekom oldu. Türk Telekom, ortalama olarak 41 ms gecikme süresine sahip oldu. Türk Telekom’u ortalama 44 ms ile Turkcell ve ortalama 47 ms ile Vodafone izledi.

Sabit İnternet Hızında Lider TurkNet

Speedtest’in raporunda sadece mobil internet değil, sabit internet hızı da değerlendirildi. Buna göre, Türkiye’de en yüksek ortalama sabit internet indirme hızını sunan şirket TurkNet oldu. TurkNet, ortalama olarak 64.31 Mbps indirme hızına ulaştı. TurkNet’i ortalama 46.66 Mbps ile Turksat Kablo, ortalama 38.54 Mbps ile Turkcell, ortalama 28.16 Mbps ile Türk Telekom ve ortalama 26.40 Mbps ile Vodafone izledi.

SpeedTest Türkiye'de Sabit İnternet İndirme Hızları
SpeedTest Türkiye’de Sabit İnternet İndirme Hızları

Sabit internet hızında da yükleme ve gecikme süresi önemli rol oynuyor. Speedtest’in raporunda bu kriterler de yer aldı. Buna göre, Türkiye’de en yüksek ortalama sabit internet yükleme hızını da TurkNet sundu. TurkNet, ortalama olarak 14.10 Mbps yükleme hızına erişti. TurkNet’i ortalama 11.20 Mbps ile Turksat Kablo, ortalama 10.30 Mbps ile Turkcell, ortalama 7.40 Mbps ile Türk Telekom ve ortalama 6.90 Mbps ile Vodafone takip etti.

SpeedTest Türkiye'de Sabit İnternet Gecikme Süreleri
SpeedTest Türkiye’de Sabit İnternet Gecikme Süreleri

Sabit internetin gecikme süresi de mobil internete göre daha düşük seviyelerde. Speedtest’in raporuna göre, Türkiye’de en düşük ortalama sabit internet gecikme süresini sunan şirket yine TurkNet oldu. TurkNet, ortalama olarak 13 ms gecikme süresine sahip oldu. TurkNet’i ortalama 21 ms ile Türk Telekom, ortalama 22 ms ile Turkcell, ortalama 23 ms ile Turksat Kablo ve ortalama 24 ms ile Vodafone izledi.


İlginizi Çekebilir: Apple, iPhone’ları Kutusundan Çıkarmadan Güncelleyecek


Apple Cihazlar Mobil Bağlantı Konusunda Daha İyi!

Raporda ilgi çekici detaylardan birisi de hız testlerinin markalara göre ayrılması olmuş. Buna göre Apple cihaz kullananlar internete daha hızlı bağlandığı ortaya çıkıyor. Apple ; 45.05 mbps indirme hızı, 14.55 yükleme hızı ve 45ms gecikme ile 1. sırayı alırken. Hemen arkasında Samsung ve Xiaomi, Apple’ı takip ediyor

SpeedTest Türkiye Mobil Hız Testi Sonuçlarının Markalar Tablosu
SpeedTest Türkiye Mobil Hız Testi Sonuçlarının Markalar Tablosu

Türkiye Dünya Sıralamasında Nerede?

Speedtest’in raporunda sadece Türkiye’deki şirketlerin performansı değil, Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yeri de belirtildi. Buna göre, Türkiye mobil internet hızı sıralamasında 65. sırada yer aldı. Türkiye’nin mobil internet indirme hızı ortalaması 35.92 Mbps, yükleme hızı ortalaması ise 13.30 Mbps seviyesinde.

Sabit internet hızı sıralamasında ise Türkiye 107. sırada bulunuyor. Türkiye’nin sabit internet indirme hızı ortalaması 36.92 Mbps, yükleme hızı ortalaması ise 8.30 Mbps seviyesinde.

Speedtest’in raporunda yer alan veriler, Speedtest uygulaması üzerinden yapılan hız testleri üzerinden elde edildi. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.