Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

NFT Balonu Patladı: Piyasadaki Dijital Varlıkların %95’i Değersiz

2 min read
NFT

NFT

NFT (Non-Fungible Token) adı verilen dijital varlıkların değerinin büyük ölçüde düştüğü ve piyasadaki NFT’lerin %95’inin artık “değersiz” olduğu ortaya çıktı. NFT, kripto para birimlerine benzer şekilde blok zinciri teknolojisi kullanılarak oluşturulan ve her biri eşsiz ve değiştirilemez olan dijital varlıklardır. NFT’ler, sanat eserleri, oyun ögeleri, koleksiyonlar, spor kartları gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Bir zamanlar inanılmaz yükseliş ve popülariteyle milyon dolarlara satılan NFT’lere şahit olmuştuk. Görünen o ki bu iş beklendiği gibi gitmemiş.

NFT Piyasası Nasıl Çöktü?

dappGambl adlı bir site tarafından yapılan bir araştırma, NFT piyasasının gerçek durumunu gözler önüne serdi. Araştırma, NFT Scan ve CoinMarketCap gibi veri kaynaklarından yararlanarak 73,257 adet NFT koleksiyonunu inceledi. Araştırmanın en çarpıcı bulgusu, NFT koleksiyonlarının %95’inin piyasa değerinin sıfır olduğu ve dolayısıyla “değersiz” sayılıyor oluşu.

Araştırma, NFT piyasasının diğer yönlerine de ışık tuttu. Örneğin, NFT koleksiyonlarının %79’unun hiç satılmayan tokenlara sahip olduğu, NFT oluşturma ve talep arasında “önemli bir dengesizlik” olduğu, NFT’lerin çoğunun “açık bir kullanım amacı, ikna edici bir anlatı veya gerçek bir sanatsal değer” sunmadığı için yatırımcılar için cazip olmadığı belirtildi. Bugün NFT’lerin %41’inin 5 ila 100 dolar arasında, sadece %1’inin 6,000 doların üzerinde fiyatlandırıldığı da verilen bilgiler arasında.

NFT’nin getirdiği popülarite ile herkesin anlamlı anlamsız bir NFT üretmeye çalışmasıyla gittikçe kalitesinin düşmesi, daha sonra da odakların başka yerlere dağılması bu piyasanın çöküşünün temeli olabilir.

Kaynak: Tom’s Hardware

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.