Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Intel’in Yeni Core Ultra Serisi 14 Aralık’ta Geliyor

3 min read
Intel Core Ultra

Intel Core Ultra

Intel, yeni nesil işlemcisi Meteor Lake’i duyurdu. Meteor Lake, Intel’in ilk kez farklı parçalardan oluşan bir işlemci tasarladığı, ilk Intel 4 sürecinde ürettiği ve içinde özel bir yapay zeka yardımcısı bulunduran işlemci. Meteor Lake, ayrıca Intel’in Arc grafiklerini doğrudan işlemciye entegre edebilen ilk işlemcisidir. Meteor Lake, 14 Aralık 2023’te piyasaya sürülecek.

Bu işlemci ile beraber alıştığımız Core i serisinin yanına Core Ultra serisi de eklenmiş oluyor. Intel Core i serisini bu sene Raptor Lake Refresh ile yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkaracak.

Bu işlemci ailesi alıştığımızın aksine önce masaüstüne değil mobile gelecek. Masaüstü ailesinde bizi bu sene Core i serisine can verecek olan Raptor Lake Refresh mimarisi karşılayacak.

Meteor Lake Nasıl Çalışıyor?

Intel Core Ultra
Intel Core Ultra

Meteor Lake, dört farklı parçadan oluşuyor. Bu parçalar, hesaplama, grafik, SoC ve giriş/çıkış olarak adlandırılıyor. Her bir parça, farklı bir görevi yerine getirmek için tasarlanmış.

Hesaplama Parçası

Hesaplama parçası, yüksek performanslı ve verimli işlemci çekirdeklerini içeriyor. Performans çekirdekleri Redwood Cove, verimli çekirdekler ise Crestmont olarak adlandırılıyor. Redwood Cove çekirdekleri, yüksek hızda çalışan ve çoklu görev yapabilen uygulamalar için ideal. Crestmont çekirdekleri ise, daha az enerji harcayan ve daha uzun pil ömrü sağlayan uygulamalar için uygun.

Grafik Parçası

Grafik parçası, Intel’in Arc grafiklerini barındırıyor. Artık eski HD Graphics’in yerini aynı AMD’nin o olduğu gibi farklı bir grafik birimi olarak Arc dolduruyor. Böylece entegre grafik performansının daha iyileşeceği yönünde umutlarımız artıyor.

SoC Parçası

SoC parçası, işlemcinin diğer bileşenleriyle iletişim kurmasını sağlıyor. Ayrıca, düşük güçlü bir adada kendi başına çalışabilen verimli çekirdekler, yapay zeka yardımcısı, medya motoru ve bellek de içeriyor. Düşük güçlü ada, işlemcinin diğer parçalarının gereksiz yere çalışmasının önüne geçerek güç tüketimini azaltıyor. Yapay zeka yardımcısı ise, sesli komutlar, yüz tanıma ve nesne algılama gibi görevleri yerine getirmek için kullanılıyor.

Giriş/Çıkış Parçası

Giriş/çıkış parçası, işlemcinin dış dünya ile bağlantısını kuruyor. Kablosuz bağlantı, HDMI 2.1, DP 2.1 gibi özellikleri destekliyor. Ayrıca, PCIe 5.0 ve DDR5 gibi yeni nesil arabirimleri de sunuyor.

Meteor Lake Ne Zaman Çıkacak?

Intel Core Ultra
Intel Core Ultra

Meteor Lake’in piyasaya sürülmesi için geri sayım başladı. Intel’in CEO’su Pat Gelsinger, yaptığı açıklamada Meteor Lake’in 14 Aralık 2023’te satışa sunulacağını duyurdu. Meteor Lake’in fiyatının ne olacağı ise henüz belli değil.

Kaynak: TheVerge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.