Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Intel 14. Nesil Raptor Lake Refresh İşlemcileri Ekim’de Geliyor

2 min read
Intel Raptor Lake Refresh

Intel Raptor Lake Refresh

Intel, 14. nesil Raptor Lake Refresh işlemcilerini bu yılın sonbaharında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu işlemciler, 13. nesil Raptor Lake ailesinin yeniden markalanmış hali olarak karşımıza çıkacak. Beklentilere göre, bu işlemciler, Core i9-13900KS’den 200 MHz daha yüksek olan 6.2 GHz’e kadar çekirdek hızları sunacak. Ayrıca, S serisi masaüstü işlemcilerin yanı sıra, yüksek performanslı “HX” dizüstü bilgisayar işlemcileri de yenilenecek.

Raptor Lake Refresh’in Özellikleri Neler?

Intel Raptor Lake Refresh
Intel Raptor Lake Refresh

Raptor Lake Refresh işlemcileri, Intel’in 7 (10nm) süreci ile üretilmiş ve daha yüksek DDR5 frekanslarını destekliyor. Ancak, önceki nesle göre sadece %3 performans artışı sunuyorlar.

Raptor Lake Refresh işlemcileri, üç farklı çekirdek tasarımına sahip olacak. B0 çekirdeği (8P-16E), Core i5-14600 ve üstü modellerde kullanılacak. C0 çekirdeği (8P+8E), Core i5-14400 ile Core i5-14500T arasındaki modellerde kullanılacak. H0 çekirdeği (6P+0E) ise, en düşük seviyede olan Intel 300 ile Core i3-14100T arasındaki modellerde kullanılacak.

Raptor Lake Refresh işlemcilerinin çekirdek sayısı, önbellek miktarı, maksimum saat hızı ve tahmini fiyatları da sızdırıldı2. En yüksek model olan Core i9-14900K, 8P+16E çekirdek yapılandırmasına, 36 MB L3 önbelleğe, 5.3 GHz maksimum saat hızına ve 599 dolarlık tahmini fiyata sahip olacak. En düşük model olan Intel 300 ise, 2P+0E çekirdek yapılandırmasına, 4 MB L3 önbelleğe, 3.6 GHz maksimum saat hızına ve 49 dolarlık tahmini fiyata sahip olacak.

Raptor Lake Refresh’in Çıkış Tarihi Ne Zaman?

intel innovation
intel innovation

Raptor Lake Refresh işlemcilerinin çıkış tarihi henüz resmi olarak açıklanmadı. Ancak güvenilir bir kaynak olan VideoCardz, ilk Raptor Lake Refresh işlemcilerinin bu yılın 42. haftasında piyasaya sürüleceğini iddia etti3. Bu da takvime göre 16-22 Ekim tarihleri arasına denk geliyor.

Intel’in bu tarihi doğrulamasını bekliyoruz. Ancak Intel genellikle işlemcilerini tanıttıktan sonra bir ay kadar bekletiyor. Raptor Lake Refresh işlemcilerinin de Eylül ayında düzenlenecek olan Innovation etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Bu durumda Ekim ayındaki çıkış tarihi mantıklı görünüyor.

Kaynaklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.