Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Tek Komutla Windows Uygulamaları Kurun! Winstall.app Nedir?

2 min read
Winstall

Winstall

Windows 10 ve 11 kullanıcıları olarak, bilgisayarımıza uygulama yüklemek için genellikle uygulamanın web sitesine girip, indirme bağlantısını bulup, kurulum dosyasını çalıştırıp, kurulum sihirbazını takip etmek zorunda kalırız. Bu süreç hem zaman alıcı hem de sıkıcı olabilir. Peki, bunun daha kolay bir yolu olsa, nasıl olurdu? Sadece birkaç tıklama ile istediğiniz uygulamaları seçip, tek bir komut ile hepsini otomatik olarak yükleyebilseydiniz, ne kadar harika olurdu?

Winstall.app Nedir?

İşte bu noktada devreye winstall.app giriyor. winstall.app, Windows Paket Yöneticisi için web tabanlı bir arayüz sunan bir web uygulamasıdır. Windows Paket Yöneticisi (veya “winget”), Windows 10 ve 11 için bilgisayarınızda yüklü gelen Microsoft’un dahili bir paket yöneticisidir. Windows Paket Yöneticisi, komut satırı aracılığıyla Windows uygulamalarını kolayca yüklemenize, güncellemenize ve kaldırmanıza olanak tanır.

Tek Komutla Uygulama Kurun!,

Winstall
Winstall

winstall.app sayesinde, komut satırını kullanmayı sevmeyenler için, tarayıcınızda istediğiniz uygulamaları seçebilir ve bunları winget ile otomatik olarak yükleyen bir komut alabilirsiniz. Komutu kendiniz yazmanıza veya winget’in nasıl çalıştığını biliyor olmanıza gerek yok. Sadece yüklemek istediğiniz uygulamaları seçin, “Generate command” butonuna tıklayın ve size verilen komutu kopyalayıp Komut İstemi’ne (CMD) yapıştırın. İşte bu kadar!

Bilgisayarınızda Komut İstemi’ni (CMD) açmak için;

  1. Windows tuşuna basın
  2. Arama kısmına CMD yazın
  3. Arama bölümünde çıkan Komut İstemi uygulamasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın

winstall.app ayrıca, uygulama paketleri oluşturmanıza veya öne çıkan listelerden uygulama paketleri yüklemenize de olanak tanır. Örneğin, “Developer Essentials” paketi, Visual Studio Code, Git, Node.js gibi geliştirici araçlarını içerir. Bu şekilde, tek bir komutla birden fazla uygulama yükleyebilirsiniz. Ayrıca, kendi uygulama paketlerinizi de oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.