Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Lenovo 2025 Hedefi: Tüketicilerin Kendi Cihazlarını Tamir Edebilmesini Sağlayacak

2 min read
Lenovo 2025' e kadar evde tamir edilebilir cihazlar hedef. Image by Freepik

Lenovo 2025' e kadar evde tamir edilebilir cihazlar hedef. Image by Freepik

Lenovo, ThinkPad ve Motorola gibi markalarıyla bilinen bir teknoloji devi. Ancak, Lenovo’nun cihazlarının tamir edilebilirliği konusunda pek iyi bir ünü yok. Örneğin, Lenovo’nun laptopları genellikle yapıştırıcı, kaynak ve özel vidalar gibi tamir engelleriyle dolu. Bu da cihazların pil, SSD, RAM gibi bileşenlerinin değiştirilmesini veya yükseltilmesini zorlaştırıyor.

Lenovo Thinkpad
Lenovo Thinkpad

Ancak, Lenovo bu durumu değiştirmek istiyor gibi görünüyor. Canalys EMEA Forum 2023’te konuşan Lenovo yöneticisi Luca Rossi, 2025 yılına kadar cihazlarının yüzde 80’ini tüketici tarafından tamir edilebilir hale getireceklerini söyledi. Rossi, “Piller, SSD’ler, birçok şey artık ürüne mühürlenmeyecek, müşterinin veya kanalın tamir edebileceği şekilde olacak” dedi.


İlginizi Çekebilir: Intel i5 14600K 5.7Ghz Hızına Ulaştı!


Lenovo’nun Tamir Edilebilir Cihaz Hedefi Ne Kadar Gerçekçi?

Lenovo’nun bu hamlesi, teknoloji sektöründe tamir edilebilirlik ve sürdürülebilirlik konusunda artan bir ilgiyi yansıtıyor. Özellikle Avrupa Birliği gibi bazı bölgelerde, elektronik ürünlerin daha kolay tamir edilmesini veya geri dönüştürülmesini zorunlu kılan yeni yasalar gündemde. Ayrıca, tüketiciler de daha uzun ömürlü ve çevre dostu cihazlara yöneliyor.

Lenovo 2025' e kadar evde tamir edilebilir cihazlar hedef. Image by Freepik
Lenovo 2025′ e kadar evde tamir edilebilir cihazlar hedefi. Image by Freepik

Lenovo’nun tüketici tarafından tamir edilebilir cihazlar sunma sözünün ne kadar gerçekçi olduğunu zaman gösterecek. Ancak, bu sözün ürün tasarımında ve kalitesinde önemli bir değişiklik yapması gerektiği anlamına geldiği kesin.

Sonuç – Editörün Düşünceleri

Avrupa birliği sürdürülebilirlik hedeflerine göre ; elektronik cihazların hem daha kolay tamir edilmesini hem de genel bir standart kullanmasını istiyor. Bu bağlamda da Apple Type-C girişine geçmişti hatırlarsanız. Lenovo da bu tamir edilebilirlik konusunda kararlı gibi görünüyor. Bizim gibi kullanıcılar için iyi bir gelişme bu arada. Hem cihazları -eskiden olduğu gibi- istediğim şekilde RAM gibi bileşenlerini değiştirebileceğiz hem de tamiri daha uygun ve kolay olacağı için uzun süre kullanabileceğiz.

Kaynak: The Verge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.