Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

iPhone 15’in Type-C Girişi ile CarPlay Bağlantısı: Beklenmeyen Sıkıntılar Kapıda!

2 min read
Carplay Apple

Carplay Apple

Hayatımıza yeni giriş yapan iPhone ailesinin en yeni üyesi iPhone 15 için en çarpıcı değişiklik şarj girişinin Lightning’den USB-C’ye geçişi oldu. Bu değişiklik uzun süredir beklense de geldiği gibi bazı kullanıcılar için sıkıntı yarattı diyebiliriz. Bu sorunun ismi ise CarPlay.

CarPlay

Peki Sorun Nerede?

CarPlay için port seçeneklerindeki bazı sıkıntılar bugüne kadar zaten halihazırda mevcuttu. Çoğu araba – kimi yeni üretim olanlar da dahil – sadece USB-A portuna sahip. Böyle durumlarda da USB-C girişi için dönüştürücü kullanmak gerekli; ancak belli arabalar bazen bu aksesuarları desteklemiyor.

iPhone 15’te ise bu kabloların (USB-A’dan USB-C’ye) arabaya takıldığında telefonu şarj ettiği ancak carPlay fonksiyonunu çalıştırmadığı gözlemlendi.

Şikayetlerin çeşitliliği kafa karıştırdı

Şikayetlerin çoğunun yalnız USB-A girişi bulunan arabaların sahiplerinden gelmesine rağmen kimi USB-C girişine sahip arabalarda ve hatta kablosuz CarPlay modu seçeneği kullananlarda dahi bir sorun baş göstermiş durumda. Ek olarak VPN’in açık ya da kapalı olmasına göre bile CarPlay’in çalışma durumunun değiştiğini söyleyen bir müşteri mevcut.

iPhone 15 Pro

Teknik sıkıntıların tutarsız şekilde ortaya çıkması sorunun araçlarda mı, kablolarda mı, yoksa yeni iPhone ürününde mi olduğunu öngörmeyi en azından şu anlık güç kılıyor. İlerleyen günlerde ise Apple’ın bu CarPlay sorununu çözmek için bazı yazılım güncellemeleri yapması gerekebilir gibi duruyor.

Kaynak:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.