Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

AMD Sürücüleri ve 26 Eylül Windows 11 Güncellemesi: Bilgisayarlar Çöküyor, Oyunlar Donuyor!

2 min read
Windows 11

Windows 11

Geçtiğimiz Eylül ayının 26’sında Windows 11’e yapılan güncelleme (KB5030310) kendisiyle birlikte bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bunlara örnekler vermemiz gerekirse, normale göre daha ağır ve bug’lı kalan Windows Copilot’ı, yeni Dosya Gezgin ve daha benzerlerini gösterebiliriz. Aynı zamanda görünen o ki bu güncelleme, yeni AMD Sürücü Yazılımı 23.9.3’e de uyumlu değil.

Yeni Windows 11 güncellemesi sonrası çoğu AMD yazılımı kullanan oyuncu, oyun ortasındayken bilgisayarlarının çökmesine şahit oldu. İlk bakışta bir GPU hatasıymış gibi sanılan bu durumun sonrasında öyle olmadığı ortaya çıktı. Ek olarak da oyun sırasında kulaklıklarda parazitlenme ve oyun içi donma problemleri de gelen şikayetler arasında.

Peki bu sorunların kaynağı ne?

Sonuç olarak bu bug’ın her sistem yenilenmesinde, performans profil ayarlarını orijinal haline döndürdüğü anlaşıldı. Hatta bazı kullanıcılar grafik kart üreticisinin önceden yazdığı ayarlarda bile bir değişme durumu yaşandığını iddia ettiler.

AMD Ekran Kartı
AMD Ekran Kartı

Çözüm için çeşitli yollar denendi

Microsoft’un yardım forumlarında kimilerinin belirttiğine göre AMD Chipset Driver’larının deaktive edilmesi, silinme işleminin DDU’nun güvenli modunda yapılması, hatta Ryzen Master, Afterburner vb. uygulamaları silerek işlemin yapılması gibi çözümler denenmiş olsa da herhangi bir sonuç alamadı.

Ve son olarak yine bir kullanıcı tecrübelerine göre Windows Copilot’ın kapatılmadığında AMD yazılımıyla çakıştığını gözlemledi. Bu sorunu çözmek için ise ViveTool uygulamasını kullanarak terminale komut yollamak gerekli.

Umarız ki Windows hatalarından ders çıkarır ve ilerleyen güncellemelerde kullanıcılardan daha az olumsuz yorum alır.

kaynak: Windows Latest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.