Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Yazıdan Fotoğraf Üreten Sihirli Yapay Zeka : Dall-E 3!

3 min read
Dall E 3

Dall E 3

OpenAI, metinleri resimlere dönüştürebilen yapay zeka modeli DALL·E’nin üçüncü versiyonunu duyurdu. DALL·E 3, önceki versiyonlara göre daha gelişmiş bir anlayışa ve daha gerçekçi bir görüntü oluşturma yeteneğine sahip.

DALL-E Nedir?

DALL·E, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka modelidir. Metinleri resimlere dönüştürebilen bu model, doğal dilde ifade edilebilen çok çeşitli kavramlar için görüntüler oluşturabiliyor. DALL·E, GPT-3 modelinin 12 milyar parametrelik bir versiyonu olarak tanımlanıyor.

DALL·E, kullanıcılardan aldığı metin komutlarına göre görüntüler üretiyor. Bu komutlar, basit bir cümleden detaylı bir paragrafa kadar değişebiliyor. DALL·E, komutları anlayarak ilgili görüntüleri oluşturuyor. Ayrıca, kullanıcıların isteklerine göre görüntülerde değişiklik yapabiliyor.

DALL·E, Ocak 2021’de ilk kez duyurulmuştu. O zamandan beri, model üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapıldı. Nisan 2022’de ise ikinci versiyonu olan DALL·E 2 tanıtılmıştı. DALL·E 2, daha yüksek çözünürlükte ve daha kaliteli görüntüler üretebiliyordu.

DALL-E 3 Neler Sunuyor?

DALL·E 3, metinleri resimlere dönüştürme konusunda daha da ileri giden bir model olarak karşımıza çıkıyor. OpenAI, yeni versiyonun öncekilere göre önemli ölçüde geliştiğini, ayrıntıları daha iyi anladığını ve fikirleri görüntülere daha doğru bir şekilde dönüştürebildiğini söylüyor.

DALL·E 3’ün en önemli yeniliklerinden biri ise ChatGPT ile entegrasyonu. ChatGPT, OpenAI’nin sohbet botu olarak biliniyor. ChatGPT ile kullanıcılar, doğal dilde sohbet edebiliyor ve istedikleri konularda bilgi alabiliyorlar.

DALL·E 3 ile ChatGPT arasındaki entegrasyon sayesinde, kullanıcılar artık ChatGPT’i bir beyin fırtınası ortağı ve komut rafinerisi olarak kullanabilecekler. Kullanıcılar, ChatGPT’e istedikleri görüntüler hakkında basit bir şekilde soru sorabilecekler. ChatGPT ise otomatik olarak DALL·E 3 için uygun ve detaylı komutlar oluşturacak.

Bu entegrasyonun avantajlarından biri de kullanıcıların uzun ve karmaşık komutlar yazmak zorunda kalmaması. ChatGPT, kullanıcıların isteklerini anlayarak onlara yardımcı olacak. Ayrıca, kullanıcılar beğendikleri görüntüler üzerinde küçük değişiklikler yapmak istediklerinde de ChatGPT’e başvurabilecekler.

DALL·E 3 ile ChatGPT arasındaki entegrasyonun nasıl çalıştığını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dall-E 3 Örnekleri

 

Dall-E ‘den  avokado şeklinde bir koltuk yapmasını isterseniz:

Ya da Open AI yazılı bir mağaza girişini de çizmesini isteyebilirisinz:

Hatta tatlı birer çizgi kahramanlar bile hazırlatabilirsiniz:

 

Hatta X(Twitter)’de OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’ın paylaştığı videoya göre Dall-E’nin yetenekleri tahmin ettiğimizden de çok ötede. İşte o video:

DALL-E 3 Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

DALL·E 3, şu anda araştırma önizlemesi aşamasında. Model, Ekim ayının başlarında ChatGPT Plus ve Kurumsal müşterileri için API aracılığıyla kullanıma sunulacak. Sonbaharın sonlarına doğru ise OpenAI Labs araştırma bölümü için kullanıma sunulacak.

DALL·E 3 ile oluşturulan görüntülerin kullanıcıların mülkiyetinde olduğunu ve bunları yeniden basmak, satmak veya ticarileştirmek için OpenAI’nin iznine ihtiyaç duyulmadığını da belirtelim.

Kaynak : OpenAI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.