Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

WhatsApp Sesli Mesajlar İçin Bir Kez Görüntüle Modunu Test Ediyor

3 min read
Whatsapp

Whatsapp

WhatsApp, kullanıcıların sesli notlarını sadece bir kez dinlemelerine izin veren yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, daha önce fotoğraf ve video göndermek için sunulan bir kez görüntüle modunun bir uzantısı olarak görülüyor. WhatsApp, bu özelliği iOS ve Android beta sürümlerinde test etmeye başladı.

Bir kez görüntüle modu, kullanıcıların hassas veya kişisel bilgiler içeren medya dosyalarını güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyor. Bu modda gönderilen medya dosyaları, alıcı tarafından açıldıktan sonra sohbetten kayboluyor ve tekrar görüntülenemiyor. Ayrıca, bu modda gönderilen medya dosyaları alıcının telefonunda kaydedilmiyor, iletilemiyor, yıldızlanamıyor veya paylaşılamıyor.

Whatsapp Tek Seferlik Sesli Mesaj. Kaynak: WABetaInfo
Whatsapp Tek Seferlik Sesli Mesaj. Kaynak: WABetaInfo

WhatsApp, sesli notlar için bir kez görüntüle modunu nasıl kullanacak?

WhatsApp, sesli notlar için bir kez görüntüle modunu kullanmak isteyen kullanıcıların, sesli not gönderirken sol alt köşedeki saat simgesine dokunmalarını gerektiriyor. Bu simgeye dokunulduğunda, sesli notun yanında yeşil renkli bir 1 rakamı beliriyor. Bu da sesli notun bir kez görüntüle modunda gönderildiğini gösteriyor.

Alıcı, sesli notu dinledikten sonra, sohbette “Açıldı” yazısı görünüyor. Eğer alıcı okundu bilgilerini açık bırakmışsa, gönderen de bu yazıyı görebiliyor. Sesli notu dinlemek için 14 gün içinde açmayan alıcılar ise, sesli notun sohbetten silineceğini bilmeliler.

WhatsApp, bu özelliği neden getiriyor?

WhatsApp, bu özelliği getirmesinin nedeni olarak, kullanıcıların gizliliklerini korumak ve daha fazla kontrol sağlamak olduğunu belirtiyor.

WhatsApp’ın sesli notlar için de aynı mantığı uyguladığı düşünülüyor. Kullanıcıların sesli notlarını sadece bir kez dinletmek isteyebilecekleri durumlar olabilir. Örneğin, bir şifre, bir adres veya bir duygu ifadesi gibi.


İlginizi Çekebilir: Disney, masaüstü uygulamasını sessiz sedasız değiştirdi


WhatsApp’ın bir kez görüntüle modu ne kadar güvenli?

WhatsApp’ın bir kez görüntüle modu, kullanıcıların gizliliklerini artırmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu modun bazı sınırlamaları da var. Örneğin, WhatsApp alıcının medya dosyasını ekran görüntüsü almasını veya ekran kaydı yapmasını engellemiyor. Ayrıca, gönderenin böyle bir durumda bildirim alması da mümkün değil. Dolayısıyla, kullanıcıların bu modu sadece güvendikleri kişilere karşı kullanmaları gerekiyor.

Ayrıca, WhatsApp’ın sunucularında şifreli olarak saklanan medya dosyalarının da birkaç hafta içinde silineceği belirtiliyor. Eğer alıcı medya dosyasını WhatsApp’a şikayet ederse, medya dosyasının WhatsApp’a iletileceği de unutulmamalı.

WhatsApp’ın sesli mesajlar için bir kez görüntüle modu ne zaman yayınlanacak?

WhatsApp’ın bir kez görüntüle modu, şu anda iOS ve Android beta sürümlerinde test ediliyor. Bu özelliğin ne zaman tüm kullanıcılara sunulacağı ise henüz belli değil. Ancak, WhatsApp’ın bu özelliği yakında yayınlaması bekleniyor.

WhatsApp’ın bir kez görüntüle modu, kullanıcıların sesli notlarını daha gizli bir şekilde paylaşmalarına imkan tanıyacak. Bu özellik, WhatsApp’ın gizlilik odaklı yaklaşımının bir parçası olarak görülüyor. Ancak, kullanıcıların bu modun sınırlarını da bilmesi ve dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: WABetaInfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.