Haziran 22, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Qualcomm, 2024’te PC işlemcisi pazarına Snapdragon X Serisi ile giriyor

4 min read
Snapdragon X

Snapdragon X

Qualcomm, akıllı telefonlar için ürettiği Snapdragon işlemcileriyle tanınan bir firma. Ancak şirket, sadece mobil cihazlarla sınırlı kalmayıp bilgisayarlar için de yeni bir işlemci serisi geliştirdi. X Serisi adı verilen bu yeni çipler, 2024 yılında piyasaya sürülecek ve özellikle Apple’ın M serisi işlemcilerine rakip olacak.

Snapdragon X
Snapdragon X

Snapdragon X Serisi’nin özellikleri neler?

X Serisi, bir SoC işlemci ailesi. SoC yani System On A Chip , bilgisayarın temel bileşenlerinin bir işlemci paketi içerisinde barındırmasından oluşuyor. CPU, Grafik , RAM gibi önemli bileşenler bir işlemci paketinde yer aldığında birbiriyle çok daha hızlı ve performanslı bir şekilde haberleşebiliyor.

X serisi, Qualcomm’un 2018’den bu yana Windows dizüstü bilgisayarlar için ürettiği 8xc serisinin yerini alacak. Şirket, bu seriyi geride bırakarak PC için çıkan işlemcileri Snapdragon X markası altında toplayacak. Qualcomm, Snapdragon X ile aslında doğrudan Apple’ı hedef alıyor. Zira Apple, 2020 yılında MacBook Air’de piyasaya sürdüğü M serisi çiplerle PC pazarında büyük bir başarı elde etmişti.

Snapdragon 8cx
Snapdragon 8cx

X Serisi, Apple’ın M serisi çiplerinin performansına ve pil ömrüne yakın bir seviyede olması bekleniyor. Ayrıca bu çipler, küçük form faktörlü cihazlarda dahili yapay zeka işlemleri için tasarlanmış bir nöral işlem birimiyle gelecek. Qualcomm Kıdemli Başkan Yardımcısı Don McGuire, bunu “performans ve güç verimliliğinde ileriye doğru bir kuantum sıçraması” olarak nitelendiriyor ve sistemin “yeni üretken yapay zeka çağı için” cihaz içi deneyimleri mümkün kılacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Windows 12 Ücretli Mi Olacak?


Snapdragon X Serisi nasıl üretilecek?

X Serisi’nin bir diğer önemli özelliği de üretim teknolojisi. Qualcomm, bu çipleri TSMC’nin 3 nm teknolojisi ile üretecek. Bu sayede daha verimli ve performanslı olması beklenen işlemciler bilgisayar piyasasındaki dengeleri bozabilir. Bu sayede dizüstü bilgisayarlardan 20 saate varan kullanım süreleri elde edilebilir.

Snapdragon X Serisi’nin arkasındaki ekip kimlerden oluşuyor?

X Serisi’nin arkasındaki ekip Apple’ın M serisini geliştiren ve daha sonra Qualcomm’a katılan Nuvia adlı bir şirketin kurucularından oluşuyor. Nuvia, 2019 yılında eski Apple mühendisleri Gerard Williams III, Manu Gulati ve John Bruno tarafından kuruldu. Bu üçlü, Apple’ın A serisi iPhone ve iPad çipleri ile MacBook’lardaki M serisi işlemcilerinin üzerinde çalışmıştı. Nuvia, Oryon adını verdiği kendi CPU teknolojisini geliştirmeye başladı ve bunu PC’lerden başlayarak geniş bir Snapdragon destekli ürün portföyüne entegre etmeyi planladı. Ancak 2021 yılında Qualcomm, Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satın aldı ve böylece Oryon teknolojisi X serisinin temelini oluşturdu.

Snapdragon X Serisi ne zaman piyasaya çıkacak?

Qualcomm, X Serisi ile ilgili daha fazla detayı 24-26 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği etkinlikte açıklayacak. Şirketin yeni işlemcileri hangi markalarla işbirliği yapacağı ve hangi fiyat aralığında olacağı merak konusu. X Serisi, PC işlemcisi pazarında yeni bir rekabet ortamı yaratacak gibi görünüyor.

Kaynak: Qualcomm

Editör Yorumları

Tabii her ne kadar Qualcomm çok iyi bir işlemci yapacak olsa da yazılımsal olarak da bir desteğe ihtiyaç olduğu çok açık. Microsoft Windows cephesinde hala kararlı bir ARM Windows sürümü olmadığını hatırlatmakta yarar var. Dolayısıyla bir yazılım desteği tam olarak olmadığını söylememiz yanlış olmaz. Tabii bu işlemcinin 2024 yılında çıkacağını da düşünürsek o döneme kadar her şey farklılık gösterebilir.

Qualcomm, burada her ne kadar Apple’ın direkt rakibi olmaya çalışsa da beni Intel ve AMD rekabetine yeni bir oyuncu giriyor olması daha çok heyecanlandırıyor açıkçası. Çünkü Apple’ın başarısı direkt işlemci değil yazılım ve optimizasyon ile birlikte bu başarıya ulaşmıştı. Umudum Qualcomm’un da bu yeni işlemcisiyle bu başarıyla ulaşması olacaktır. Çünkü rekabetin artması kullanıcılar için her zaman için daha olumlu bir sonuç doğuruyor. Daha hızlı bir şekilde yeni teknolojilere erişebiliyoruz.

Geçtiğimiz zamanlarda Qualcomm her ne kadar bilgisayarlar için ARM tabanlı işlemciler geliştirmeye çalışsa da bir türlü popülerleşip yaygınlaştığını görememiştik. Belki Apple’ın M hamlesinden sonra bütün sektör değişmiştir de artık bilgisayarlar için de ARM gerçeğini yazılım geliştiren firmalar da anlamıştır umuduyla bu işlemciyi bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.