Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Oyun Sektörüne Can Veren Efsane: Super Mario Bros.

7 min read
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-195-1024x512.png

Nintendo’nun oyun sektörüne girişi

Nintendo, bugün dünyanın en büyük ve en başarılı video oyunu şirketlerinden biri olarak bilinse de, aslında 1889 yılında kurulduğunda bir oyun kartı üreticisiydi. Fusajiro Yamauchi tarafından açılan Nintendo Koppai, Japonya’da popüler olan hanafuda adlı bir kart oyunu için el yapımı kartlar satıyordu. Nintendo, kaliteli sanat ve tasarımı sayesinde hanafuda oyununu çok sevdirerek Japonya’nın en iyi oyun şirketi haline geldi.

Nintendo, 20. yüzyılın ortalarında Disney karakterleri gibi lisanslı kart grafikleri üretmeye başladı. 1960’larda ise oyuncak sektörüne girdi ve Gunpei Yokoi gibi yetenekli tasarımcıların yarattığı pek çok çeşitli oyuncak üretti. Nintendo’nun ilk elektronik video oyunu sistemlerinin geliştirmesine başlaması ise 1975 yılında oldu. 1978 yılında ise Othello adlı bir masa oyununun bilgisayar oyunu versiyonunu piyasaya sürdü. Ancak bu sadece başlangıçtı.

Nintendo’nun ilk konsolu

Nintendo Famicom
Nintendo Famicom

Nintendo’nun ilk video oyunu konsolu, 1977 yılında Japonya’da piyasaya sürülen Color TV Game idi. Bu konsol, televizyona bağlanabilen ve önceden yüklenmiş beş farklı versiyonu olan bir Pong klonuydu. Color TV Game, yaklaşık 3 milyon adet satarak başarılı oldu, ancak Nintendo’nun asıl çıkışı 1983 yılında Famicom (Family Computer) adlı konsoluyla oldu.

Famicom, 8-bitlik bir ev konsolu idi ve Nintendo’nun kendi geliştirdiği Donkey Kong, Mario Bros., Balloon Fight gibi arcade oyunlarının yanı sıra Namco, Konami, Capcom gibi üçüncü parti şirketlerin de oyunlarını barındırıyordu. Famicom’un grafikleri ve sesleri rakiplerinden çok daha iyiydi ve Japonya’da büyük bir popülerlik kazandı.

1983 Oyun Sektörü Çöküşü - İmha Edilmiş Oyunlar
1983 Oyun Sektörü Çöküşü – İmha Edilmiş Oyunlar

Famicom’un Amerika’ya gelmesi ise biraz zaman aldı. Çünkü 1983 yılında Amerika’daki video oyunu sektörü büyük bir krize girmişti. Atari 2600 için yapılan E.T. adlı oyunun başarısızlığı ve piyasada çok sayıda kötü kaliteli ve lisanssız oyunun olması nedeniyle tüketiciler video oyunlarına olan güvenlerini kaybetmişlerdi. Bu nedenle Nintendo, Famicom’u Amerika’ya getirmeden önce bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldı.


İlginizi Çekebilir: Oyun Sektörünü Bitiren Olay! 1983 Oyun Sektörü Çöküşü!


Oyun sektörünün çöküşünden sonra Nintendo’nun NES ve Mario ile sektörü canlandırması

Nintendo, Famicom’u Amerika’ya getirirken konsolun tasarımını değiştirdi ve Nintendo Entertainment System (NES) adını verdi. NES, Famicom’dan daha fütüristik bir görünüme sahipti ve video oyunu konsolundan çok bir eğlence sistemi olarak pazarlandı. Ayrıca NES’in yanında R.O.B. (Robotic Operating Buddy) adlı bir robot aksesuar da sunuldu. R.O.B., NES’in sadece bir oyun konsolu olmadığını, aynı zamanda ileri teknoloji bir ürün olduğunu göstermek için tasarlanmıştı.

Nintendo Entertainment System
Nintendo Entertainment System

NES’in etkileri de ülkemizde fazlaca görülmüştü. Hatta Atari dediğimiz, 9999 in 1 gibi garip isimlere sahip kartuşlu cihazların hepsi cihazların aslında NES klonuydu.

Nintendo, NES’i Amerika’ya getirirken aynı zamanda oyun sektörünü düzenlemek için bazı önlemler de aldı. Bunlardan biri, Nintendo Seal of Quality adlı bir işaretti. Bu işaret, Nintendo’nun oyunları kontrol ettiğini ve kalite standartlarını karşıladığını belirtiyordu. Bu işaret sayesinde tüketiciler, Nintendo oyunlarının kötü kaliteli veya korsan olmadığından emin olabiliyorlardı. Nintendo ayrıca üçüncü parti oyun geliştiricilerine de bazı kısıtlamalar getirdi. Örneğin, bir yıl içinde en fazla beş oyun çıkarabileceklerini, oyunlarının sadece NES için olacağını ve Nintendo’nun onayından geçeceğini söyledi.

NES’in Amerika’da başarılı olmasının en büyük nedenlerinden biri de Super Mario Bros. adlı oyundu. Bu oyun, 1985 yılında NES ile birlikte paket halinde satıldı ve video oyunu tarihinde bir devrim yarattı. Super Mario Bros., platform türünün kurallarını yeniden yazdı ve harika grafikleri, müzikleri, oynanışı ve seviye tasarımlarıyla milyonlarca oyuncuyu büyüledi. Oyunun kahramanı Mario, video oyunu dünyasının en tanınmış ve sevilen karakterlerinden biri haline geldi.

Nedir Bu Super Mario Bros. ?

Mario, video oyunu dünyasının en ünlü ve sevilen karakterlerinden biridir. Peki, bu küçük tesisatçı nasıl yaratıldı? Mario’nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto, 1981 yılında Nintendo için bir arcade oyunu geliştirmekle görevlendirildi. Miyamoto, o zamanlar çok popüler olan Namco’nun Pac-Man oyununu geçebilecek bir oyun yapmak istiyordu. Ancak, daha önce yaptığı Sheriff gibi oyunlar pek başarılı olmamıştı.

Shigeru Miyamoto
Shigeru Miyamoto

Miyamoto, aslında 1930’larda çizgi film olarak yayınlanan Temel Reyis karakterlerini kullanarak bir oyun yapmayı planlıyordu. Ancak, lisans haklarını alamadığı için farklı bir konsept üzerinde çalışmaya başladı. Bu konseptte, dev bir goril olan Donkey Kong’un kaçırdığı Pauline adlı bir kadını kurtarmak için bir tesisatçının macerasını anlatıyordu. Bu tesisatçının adı ise Mario idi.

Aslında üzerinde çalıştığı bu konsept de Temel Reyis esintilerine sahipti. Örneğin Donkey Kong, Temel Reyis’teki Kaba Sakal, Pauline ise Safinaz, Mario ise ya da o zamanki adıyla Jumpman Temel Reyis’i temsil ediyordu. Bunların yanında Temel Reyisin ıspanak yiyerek güçlenmesi gibi Mario da mantar ve çiçek toplayarak güçleniyordu mesela.

Donkey Kong
Donkey Kong

Mario isminin de bir hikayesi var aslında: Mario Segale, Nintendo of America’nın ofisinin sahibiydi. Efsaneye göre, Donkey Kong’un Amerika’ya gelmesinden kısa bir süre önce, Segale, Nintendo’nun başkanı Minoru Arakawa’ya borçlu olduğu kira parasını istemeye gelmişti. Arakawa ve çalışanları Segale’yi ikna edip ödeme yapacaklarını söyledikten sonra, oyunun ana karakterine onun adını vermeye karar verdiler. Böylece, Jumpman olarak bilinen tesisatçının adı Mario oldu.

Mario’nun kırmızı şapkası ve bıyığı ise tasarım açısından bazı sebeplerden dolayı yapılmıştı. Miyamoto, saçlarını çizmek zorunda kalmamak için Mario’ya şapka vermişti. Bıyık ise yüz ifadesini daha belirgin hale getirmek için eklenmişti. Miyamoto, Mario’yu her oyununda kullanabileceği bir “go-to” karakter olarak tasarlamıştı. Bu yüzden ona “Mr. Video” adını vermek istemişti. Ancak sonra bunun iyi bir fikir olmadığını düşünerek vazgeçmişti.

Mario Bros.
Mario Bros.

Mario, Donkey Kong ile büyük bir başarı yakaladıktan sonra 1983 yılında kardeşi Luigi ile birlikte Mario Bros. adlı başka bir arcade oyununda yeniden göründü. Bu oyunda, Mario ve Luigi, New York’un kanalizasyonunda yaşayan yaratıklarla savaşıyorlardı. Bu oyun, Mario ve Luigi’nin karakterlerini ve kişiliklerini geliştirdi ve çok oyunculu modu ile dikkat çekti.

Super Mario Bros.
Super Mario Bros.

Mario’nun en büyük başarısı ise 1985 yılında Super Mario Bros. adlı oyunla geldi. Bu oyun, NES için yapılmıştı ve yan kaydırmalı bir platform oyunuydu. Oyunda, Mario ve Luigi, Mantar Krallığı’nı işgal eden Kral Koopa (Bowser) ve onun askerleri olan Koopalar’dan kurtarmak için Prenses Toadstool’u (Peach) arıyorlardı. Oyun, harika grafikleri, müzikleri, oynanışı ve seviye tasarımlarıyla milyonlarca oyuncuyu büyüledi ve video oyunu tarihinde bir devrim yarattı.

Super Mario Bros., NES’in satışlarını arttırmasının yanı sıra video oyunu sektörünü de canlandırdı.

O zamanlar Atari’nin E.T. faciası yüzünden çökmüş sektörü bu eğlenceli girişimleriyle hareketlendirdiler. Hatta Super Mario Bros. O kadar başarılıydı ki bütün Mario ürünleriyle beraber düşünüldüğünde bütün Dünya’nın en çok satan oyun ailesi olmayı başarmıştı

Nintendo kalite standartı işareti

Oyun sektörünü çöküşe götüren yegane sebeplerden bir tanesi kalitesiz ve korsan oyunlardı. Nintendo eğer oyun piyasasında tutunmak istiyorsa oyuncuların güvenini de bir şekilde sağlamalıydı.

Nintendo Seal of Quality, Nintendo’nun video oyunu sektörünü canlandırmasında önemli bir rol oynadı. Bu işaret, Nintendo’nun ürünlerinin kalitesini ve uyumluluğunu garanti ettiğini belirtiyordu. Bu sayede tüketiciler, Nintendo ürünlerine güvenebiliyor ve alışveriş yaparken bu işareti arayabiliyorlardı.

Nintendo Seal of Quality
Nintendo Seal of Quality

Nintendo Seal of Quality, aynı zamanda Nintendo’nun marka imajını da güçlendirdi. Nintendo, bu işaretle kendini diğer video oyunu şirketlerinden ayırarak kalite konusunda lider olduğunu vurguladı. Nintendo’nun ürünleri, hem teknik hem de eğlence açısından yüksek standartlara sahipti ve bu da oyuncuların sadakatini kazandı.

Nintendo Seal of Quality, günümüzde de hala kullanılıyor. Ancak ismi Official Nintendo Seal olarak değiştirildi ve artık sadece Nintendo’nun ürünlerinin lisanslı olduğunu belirtiyor. Bu işaretin anlamı zamanla değişse de, Nintendo’nun kalite konusundaki tutumu hiç değişmedi.

Kaynaklar:
Nintendo, Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.