Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Nvidia ve AMD Yapay Zeka için İş Birliği yapıyor!

2 min read
Nvidia Ada Lovelace Mimarisi

Nvidia Ada Lovelace Mimarisi

Nvidia ve AMD, yapay zeka (AI) alanında işbirliği yapacaklarını duyurdular. Bu iki dev şirket, AI uygulamalarını hızlandırmak ve optimize etmek için ortak bir platform geliştirecekler.

Nvidia AMD Ortaklığı

Nvidia, yapay zeka konusunda güçlü iş istasyonları (workstation) üretmek için AMD ‘nin yeni tanıttığı Threadripper 7000 Pro işlemcilerini kullanacak. Bu iş birliği sonucunda sektörde iş istasyonu sınıfında daha güçlü bir çözüm olmayacak!

Nvidia, bu kadar güçlü iş istasyonu sistemlerini oluşturmak için RTX Ada nesli GPU‘larını AMD’nin 96 çekirdeğe kadar giden işlemci ailesi Threadripper Pro 7000WX ile güçlendirecek.

AMD Threadripper
AMD Threadripper

İlginizi Çekebilir: AMD’nin Yüksek Çekirdekli İşlemcisi Threadripper Geri Dönüyor!


Yapay Zeka İş Akışları Nasıl Geliştiriliyor?

Yapay zeka iş akışları, genellikle veri merkezi seviyesinde performans gerektiriyor. Örneğin, bir trilyon parametreli büyük bir dil modeli eğitmek, haftalar boyunca binlerce GPU’nun çalışmasını gerektiriyor. Ancak araştırmacılar, model boyutunu azaltmak ve daha küçük sistemlerde model eğitimini mümkün kılarken yüksek yapay zeka model doğruluğunu korumak için çalışmalar yürütüyor.

NVIDIA RTX GPU ve AMD CPU güçlendirmeli yapay zeka iş istasyonları, bu tür daha küçük modellerin eğitimi için gerekli güç ve performansı sağlıyor. Ayrıca yerel ince ayarlama yapmaya ve yapay zeka geliştirme görevleri için veri merkezi ve bulut kaynaklarını boşaltmaya da yardımcı oluyor. Bu cihazlar, kullanıcıların iş yüklerine göre tek veya çoklu GPU yapılandırmaları seçmelerine olanak tanıyor.

Daha küçük eğitilmiş yapay zeka modelleri ayrıca iş istasyonlarında yerel çıkarma yapma fırsatı da sunuyor. RTX GPU ve AMD CPU güçlendirmeli iş istasyonları, küçük çalışma grupları veya bölümler için çıkarma sunmak için bu küçük yapay zeka modellerini çalıştırabilir. Tek bir NVIDIA RTX GPU’da 48 GB’a kadar bellek sunan bu iş istasyonları, veri merkezlerindeki hesaplama yükünü azaltmak için uygun maliyetli bir yol sunacak.

Profesyoneller bu iş istasyonlarından veri merkezlerine veya buluta ölçeklendirmeye ihtiyaç duyduklarında ise NVIDIA AI Enterprise yazılım platformu, iş akışlarının ve araç zincirlerinin sorunsuz taşınabilirliğini sağlıyor.

HP - Nvidia RTX ve AMD Threadripper
HP – Nvidia RTX ve AMD Threadripper

Bu iş istasyonu modelleri gelecek aydan itibaren BOXX ve HP gibi üreticiler tarafından satışa sunulacak.

Kaynak: Nvidia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.