Temmuz 13, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Toyota ve Lexus da Tesla’nın şarj devrimine katılıyor

2 min read

Bilindiği üzere yakın zamanda Ford, Nissan, Polestar, Mercedes-Benz, BMW, Hyundai vb. şirketler Tesla’nın standartlaştırılan “Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS)” nı uygulamaya başlamıştı. Son olarak da Toyota ve onun lüks markası Lexus, “belli” araçlarında 2025 yılından itibaren NACS’yi uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

Aynı zamanda Toyota halihazırda elektrikli araç kullanan ve ileriki dönemde elektrikli araç alıcak kullanıcılarına, sayısı 12.000’den fazla olan Tesla Supercharger istasyonlarında kullanmaları için adaptör sağlayacak.

Toyota arayı kapatacak mı?

Toyota’nın diğer otomotiv devlerine göre elektrikli araç konusunda biraz geride kaldığını söyleyebiliriz. Sayabileceğimiz elektrikli araç modelleri arasında pek üst klasman olmayan bZ4x ve Lexus RZ 450e var. Bunu değiştirmek için harekete geçen Toyota’nın, ilk NACS bağlantısı sağlayacak aracı 2025 yılında çıkaracağı bir SUV olacak. Aynı zamanda bu araç ABD’nin Kentucky eyaletindeki Toyota fabrikasında üretilecek.

Toyota-Lexus
Toyota-Lexus

Elektrikli araç konusunda renovasyona gidilmesinin ardından da, Lexus’un yeni elektrikli araç modeli 2026 yılında piyasaya sürülecek.

Tüm şirketler aynı yolda

Şu anlık tüm büyük otomotiv firmalarının Tesla’yla yarışabilmek için Tesla’yla işbirliğinde bulunmaları da biraz ironik bir durum aldı diyebiliriz. Ayrıca henüz NACS’yi uygulamaya başlamayan sadece Volkswagen ve Stellantis (Chrysler, Jeep, Dodge markalarının sahibi) Grubu kaldı. Lakin Toyota’nın bu konularda diğer firmalara göre biraz daha çekingen davrandığını düşünürsek, bu 2 firmanın da bu yolu izleyeceğini tahmin edebiliriz.

kaynak: TheVerge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.