Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

NVIDIA, DLSS Teknolojisinin Geleceğini Açıkladı: Tamamen Yapay Zeka ile Üretilen Görüntüler

2 min read
NVIDIA, oyunlarda grafik performansını ve kalitesini artıran yapay zeka tabanlı bir görüntü işleme teknolojisi olan DLSS'nin gelecekte tamamen sinir ağı ile oluşturulan görüntüler sunabileceğini duyurdu.
Nvidia DLSS

Nvidia DLSS

DLSS, “derin öğrenme süper örnekleme” anlamına gelir ve NVIDIA’nın GeForce RTX GPU’larındaki özel tensör çekirdekli yapay zeka işlemcileri tarafından desteklenir. Bu teknoloji, yüksek çözünürlüklü görüntülerle eğitilmiş bir derin öğrenme sinir ağına dayanarak, daha düşük çözünürlüklü bir girdiden daha yüksek çözünürlüklü bir çıktı üretir.

DLSS teknolojisi, oyunlarda hem yüksek performans hem de yüksek kalite sağlamak için geliştirilmiştir. DLSS teknolojisi, yapay zeka kullanarak ekstra kareler, ekstra pikseller ve süper örnekleme yaparak, oyunların daha düşük çözünürlükte çalışmasına rağmen daha yüksek kare hızı ve görüntü kalitesi sunar. Ayrıca, DLSS teknolojisi, ışın izlemeli sahnelerde görüntü kalitesini artırmak için yapay zeka kullanarak ekstra pikseller oluşturur. Işın izleme, ışığın nesnelerle nasıl etkileştiğini simüle eden bir grafik teknolojisidir. Işın izleme sayesinde, oyunlarda gerçekçi gölgeler, yansımalar ve aydınlatma efektleri elde edilir.

DLSS Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin : DLSS Nedir?

NVIDIA’nın Uygulamalı Derin Öğrenme Araştırma Başkan Yardımcısı Bryan Catanzaro, Digital Foundry tarafından düzenlenen bir konuşmada, DLSS’nin geleceği hakkında ipuçları verdi. Catanzaro, “DLSS 10 (çok uzak bir gelecekte) tamamen sinir ağı ile oluşturulan bir görüntü sistemi olacak” dedi.

Nvidia DLSS
Nvidia DLSS

Bryan Catanzaro hemen tam nöral render konusunu gündeme getirdi. Catanzaro, 2018’deki NeurIPS konferansında Nvidia araştırmacılarının bir sinir ağı kullanılarak gerçek zamanlı olarak işlenen bir açık dünya demosunu gösterdiğini hatırlattı. Bu demo sırasında UE4 oyun motoru bir sahnede hangi nesnelerin olduğu, nerede bulundukları vb. hakkında veri sağlayıp nöral render tüm ekran grafiklerini oluşturuyordu.

2018 yılındaki grafikler oldukça basitti – “Cyberpunk’a yakın bile değildi” diyen Catanzaro, aradan geçen sürede yapay zeka ile görüntü oluşturma alanında inanılmaz gelişmeler yaşandığını belirtti. Örneğin, son bir yılda yapay zeka ile görüntü oluşturucularda yaşanan kalite artışına bakabiliriz.

Catanzaro, 2018’deki demonun yapay zekanın oyun alanındaki büyük bir büyüme alanına bir bakış olduğunu söyledi. “DLSS 10 (çok uzak bir gelecekte) tamamen sinir ağı ile oluşturulan bir görüntü sistemi olacak” dedi.

Kaynak: Tom’s Hardware

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.