Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Microsoft 68.7 Milyar Dolara Activision Blizzard’a Kavuştu

2 min read
Activision Blizzard

Activision Blizzard

Call of Duty, Diablo ve World of Warcraft gibi dev oyunların yayımcısı Activision Blizzard’ı bir yılı aşkın süredir almaya çalışan Microsoft, Amerika ve İngiltere tarafından engelleniyordu. Amerika’da FTC(Federal Trade Commission)’ı mahkemede yendi ve anlaşmada ufak bir değişiklik yaparak İngiltere’de CMA(Competition and Markets Authority)’nin anlaşmaya olan kaygılarını yatıştırdı. Uzun uğraşlar sonucunda 68.7 milyar dolar ile Microsoft, Activision Blizzard’ı satın alabildi.

Microsoft
Microsoft

Microsoft’ta Keyifler Yerinde

Tarihinin en büyük satın alımını gerçekleştiren Microsoft, Xbox ve Activision Blizzard ekiplerinin beraber çalışarak gelişeceklerini ve daha kaliteli işleri, daha fazla insana ulaştırmayı amaçladıklarını açıkladı.

Xbox Game Pass’e Hızlı Geçiş

Satın alımın ardından hemen yeni oyunları Xbox Game Pass’e geçirmek isteyen Microsoft, çalışmalara başlandığını açıkladı. Gelecek oyunların ne zaman oynanabileceğini önümüzdeki aylarda öğreneceğiz. Diablo IV ve Modern Warfare 3’ün en azından bu yıl gelmeyeceği Activision Blizzard tarafından belirtildi.

Bu satın alım ile Xbox Games Studios’a on bir Activision Blizzard stüdyosu katmış oldu. Ayrıca 8.500 yeni çalışan ile oyun piyasasına damga vuracakları kesin.

Bobby Kotick Sene Sonuna Kadar Burda

Geçiş sürecinde yardımcı olmak için sene sonuna kadar kalacağını açıklayan Bobby Kotick, sene sonuna kadar CEO olarak kalmasının Xbox tarafından istendiğini söyledi ve elinden geldiğince ekiplere alışmasına yardım edeceğini söyledi.


İlginizi çekebilir: PlayStation 5 Slim 1TB Depolama İle Geliyor


Zor Bir Dönem Geride Kaldı

İngiltere tarafında CMA, Amerika tarafında FTC ile sorun yaşamış olan Microsoft, CMA ile yaptığı anlaşmaya kesin olarak uyacaklarını ve çalışanlarına dikkat edeceğini açıkladı. FTC’nin bu satın alımı mahkemede durdurmaya çalışması başarısız olduktan sonra, CMA ile birlikte şimdiki ve gelecekteki çalışanları koruyan bir anlaşma yaptılar. FTC ise hala bu anlaşmadan memnun değil ve hem Amerikan tüketicilere hem de rekabete çok büyük zarar vereceğinden emin gibi duruyor. Bu yüzden FTC, kaybettiği dava kararına itiraz etti ve geri çekmeyi düşünmüyor.

FTC
FTC

Kaynak: The Verge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.