Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Microsoft 365 Yapay Zeka İle Güçleniyor! İşte Microsoft 365 Copilot ve Özellikleri

2 min read
Microsoft 365

Microsoft 365

Microsoft 365, kullanıcıların üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını artırmak için yapay zeka destekli bir özellik sunmaya hazırlanıyor. Copilot adlı bu özellik, kullanıcıların yazdıkları metinlere göre otomatik olarak içerik önerileri sunacak. Copilot, Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams gibi popüler Microsoft 365 uygulamalarıyla birlikte çalışacak.

Geçtiğimiz zamanlarla Microsoft; ChatGPT ve Dall-E gibi yapay zekaları geliştiren OpenAI şirketine milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Bununla birlikte Microsoft’un arama motoru Bing’te yapay zeka özelliklerini görmüş hatta Chat Bing adında GPT4 yapay zeka modelini kullanan bir chat bot’unu da Edge kullanmaya başlamıştık. Şimdi ise bu ortaklığın devamında bu yapay zeka gücü Micrsoft’un ofis yazılımlarına da geliyor.

Copilot nasıl çalışıyor?

Copilot, büyük dil modelleri (LLM) kullanarak metin üretiyor. Bu modeller, milyonlarca web sayfası, kitap, makale ve diğer kaynaklardan oluşan geniş bir veri kümesinden öğreniyor. Copilot ayrıca Microsoft Graph ile entegre olarak kuruluşunuzun verilerini de kullanabiliyor. Bu sayede Copilot, kuruluşunuzun dilini, tercihlerini ve ihtiyaçlarını anlayabiliyor.

Copilot, Microsoft 365 uygulamalarında bir eklenti olarak görünecek ve kullanıcılar istedikleri zaman açıp kapatabilecek. Copilot’un sunduğu içerik önerileri, orijinal ve özgündür. Kullanıcılar, önerileri kabul edebilir, reddedebilir veya düzenleyebilir. Copilot, kullanıcıların geri bildirimlerine göre kendini geliştirecek.

Copilot hangi durumlarda yardımcı oluyor?

Copilot, farklı türdeki metinleri yazarken kullanıcılarına yardımcı oluyor. Örneğin:

  • Bir e-posta yazarken Copilot, alıcıya hitap etmek, konuyu belirtmek veya imza eklemek için uygun ifadeler önerebilir.
  • Bir sunum hazırlarken Copilot, başlıklar, alt başlıklar veya görseller eklemek için fikirler sunabilir.
  • Bir rapor yazarken Copilot, kaynaklar, alıntılar veya tablolar eklemek için yardımcı olabilir.

Copilot ne zaman kullanıma sunulacak?

Microsoft 365 Copilot, 2023 yılının 1 Kasım günü kullanıma açılacak. Şimdilik Türkiye için resmi bir çıkış tarihi verilmese de fiyatın yurt dışında 30 dolar olacağını biliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.