Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Google’ın Yapay Zekası Bard’a Büyük Güncelleme

2 min read
Google Bard

Google Bard

Google, yapay zeka dünyasına nispeten Microsoft’a göre geç atılan bir firma oldu. Microsoft OpenAI yatırımıyla Chat Bing ya da geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Microsoft 365 Copilot ile beraber almış başını giderken, Google Bard isimli yapay zekasıyla sektörde tutunmaya çalışıyor.

Benim izlenimlerime göre Bard, her ne kadar Chat Bing’ten daha hızlı çalışsa da ilerlemesi gereken daha çok uzun bir yolu olduğunu düşünüyorum. Ama ben bunları düşünürken de Google Bard konusunda yenilikler yapmaya devam ediyor. İşte Google’ın duyurduğu yeni özellikler:

Google Bard’ın Çift Kontrol Özelliği

Bard Çift Kontrol. Kaynak: Benj Edwards

Bard’da aynı Chat Bing gibi internette arama yapıp sizlere sonuçları getirebiliyor. Eğer Bard’ın sonuçlarına güvenmiyorsanız ya da tam emin olamadıysanız artık Bard’a bu bilgiyi iki kere kontrol etmesini söyleyebilirsiniz. Böylece bilgilerin doğruluğundan emin olabilirisiniz. İnternette bu konuyla ilgili araştırma yaparken, iki kere kontrol özelliğinin verimli olmadığını söyleyen yazılar görsem de daha yeni gelmiş bir özellik olduğu için ileride gelişeceğine inanıyorum.

Google Bard Uzantıları

Bard Google Uygulamaları Entegrasyonu. Kaynak: Google

Yapay zekanın hayatımızın bir standartı haline gelmesi aşikar. Bu yüzden Google da Bard’ı hayatımıza biraz entegre etmek için, Uzantılar özelliğini sunmuş. Bu özelliğin temel amacı da Bard’ın , Google hizmetlerine bağlanıp onları kullanarak size cevap vermesi. Örneğin, Bard Gmail’deki e-postalarınızı okuyabilir ve bir seyahat planlamak için tarihleri veya Google Drive’da saklanan bir özgeçmiş belgesini özetleyebilir. Google, Bard’ın ayrıca gerçek zamanlı uçuş ve otel bilgileri sağlayabileceğini, havaalanına giden Google Haritalar yönergeleri verebileceğini veya bir konu hakkında YouTube videoları önerebileceğini söylüyor.

AI modelinin hassas bilgileri veya belgeleri okuyabileceği için, Google gizlilik endişelerini gidermek amacıyla Gmail, Dokümanlar ve Drive’dan gelen içeriğin insan inceleyiciler tarafından görüntülenmeyeceğini, reklam göstermek veya Bard AI modelinin gelecek sürümlerini eğitmek için kullanılmayacağını belirtiyor. Yeni Uzantıların her bir uygulama entegrasyonu için Bard arayüzündeki yeni bir “Uzantılar” sekmesinde bulunan anahtarlar kullanılarak açılıp kapatılabileceğini vurgulamakta fayda var.

Yeni güncellemelerinin hala Google’ın PaLM 2 dil modeli tarafından desteklendiğini söylüyor, ancak Gemini adlı çok daha güçlü bir yapay zeka modelinin piyasaya sürülmesinin yakın olduğu da söylentiler arasında.

Yapay zeka asistanları konusunda sektör giderek kızışmaya başlıyor. Sizin en sevdiğiniz Yapay Zeka asistanınız nedir?

Kaynak : arstechnica

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.