Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Meta’nın yapay zeka sürprizi: WhatsApp, Instagram ve Messenger’da ünlülerle sohbet etme şansı

2 min read
Meta Yapay Zeka Karakterleri

Meta Yapay Zeka Karakterleri

Meta, WhatsApp, Instagram ve Messenger’da yapay zeka ile sohbet etmenin yeni yollarını sunuyor. Meta’nın yapay zeka asistanı, arkadaşlarınızla bir grup sohbetinde bir seyahat planlamaktan, normalde bir arama motoruna soracağınız soruları yanıtlamaya kadar her şey için size yardımcı olabilir.

Meta Yapay Zeka Sohbeti
Meta Yapay Zeka Sohbeti

Meta’nın yapay zeka asistanı ve web arama ortaklığı

Meta, asistanının gerçek zamanlı web sonuçları sağlamak için Microsoft’un Bing’iyle ortaklık yaptığını duyurdu. Bu da Meta’nın yapay zeka asistanını, çok güncel olmayan bilgilere sahip olan diğer ücretsiz yapay zekalardan ayırıyor. Meta’nın yapay zeka asistanının bir diğer büyük özelliği de “/imagine” komutuyla Midjourney veya OpenAI’nin DALL-E’si gibi resimler üretebilmesi. Kısa bir denememde, birkaç saniyede etkileyici yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üretti. Meta’nın bu hafta duyurduğu yapay zeka özelliklerinin hepsi tamamen ücretsiz kullanılabilir.

Meta Yapay Zeka Resim Oluşturma. Kaynak : Meta
Meta Yapay Zeka Resim Oluşturma. Kaynak : Meta

Meta’nın yapay zeka karakterleri ve ünlülerle işbirliği

Meta Yapay Zeka Karakterleri
Meta Yapay Zeka Karakterleri

Meta’nın asistanının yanı sıra, Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında 28 yapay zeka karakterinin ilk kadrosunu yayınlamaya başlıyor. Bunların birçoğu Charli D’Amelio, Dwyane Wade, Kendall Jenner, MrBeast, Snoop Dogg ve Paris Hilton gibi ünlülere dayanıyor. Bu karakterlerle sohbet edebilir, onlara sorular sorabilir ve hatta onlardan tavsiyeler alabilirsiniz. Meta’nın yapay zeka karakterleri, gerçek kişilerin sesi ve kişiliğiyle konuşuyor gibi görünmek için özel olarak eğitildi. Meta’nın yapay zeka başkan yardımcısı Ahmad Al-Dahle, “Bu karakterlerin her biri için gerçekten çok fazla çalışma yaptık. Onları gerçekten eğlenceli ve ilgi çekici kılmak için çok fazla veri topladık ve analiz ettik.” dedi.

Meta’nın yapay zeka asistanı ve karakterleri, şirketin yeni vizyonunun bir parçası olarak görülüyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçen hafta yaptığı açıklamada, şirketin adını Facebook’tan Meta’ya değiştirdiğini ve metaverse adı verilen sanal bir gerçeklik dünyası yaratmaya odaklandığını duyurmuştu. Zuckerberg, metaverse’in insanların sosyalleşebileceği, eğlenebileceği ve çalışabileceği yeni bir platform olacağını söyledi. Meta’nın yapay zeka teknolojileri, metaverse’in gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kaynak : Meta Newsroom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.