Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Intel, Yeni Meteor Lake İşlemcilerinin Masaüstü Sürümlerini Erteliyor

2 min read
Intel Meteor Lake

Intel Meteor Lake

Intel’in yeni jenerasyon işlemcileri Meteor Lake, teknoloji dünyasında büyük bir merakla bekleniyor. Ancak son zamanlarda Intel, Meteor Lake’in masaüstü bilgisayarlar için uygun bir şekilde çıkarılmayacağını doğruladı. Bunun yerine Intel, mevcut Alder Lake tasarımını güncellemeyi planlıyor.

Tasarım Kararı:

Başlangıçta, PCWorld ile yapılan bir röportajda, Meteor Lake çiplerinin masaüstü bilgisayarlar için gelebileceği düşünülüyordu. Ancak, Intel bu röportajdan birkaç gün sonra bu çiplerin anakartlara lehimlenmiş bir şekilde üretileceğini açıkladı. Bu tarz kararlar, özellikle yeni bir üretim teknolojisi geçişinde alınan kararlar olarak sıkça karşımıza çıkıyor.

Intel Meteor Lake
Intel Meteor Lake

Üretim Karmaşıklığı:

Yüksek performans masaüstü bilgisayarlar, genellikle daha büyük ve daha yüksek çekirdek hızlarına sahip olmaları gerektiği için yeni üretim teknolojileriyle çıkarılması daha zor olabilir. Meteor Lake, yeni Intel Foveros paketleme teknolojisi kullanılarak dört farklı silikon katmanını bir araya getiriyor ve bu, iki farklı şirket tarafından üretilen üç farklı üretim sürecini içeriyor. Bu üretim sürecinin karmaşıklığı nedeniyle masaüstü için çıkarmayı düşünmüyorlar.

Üretim Değişikliği:

Intel, bazı 10. nesil çekirdek işlemcilerini ve tüm 11. nesil dizüstü işlemcilerini 10 nm üretim teknolojisine geçirirken, masaüstü çipleri hala 14 nm olarak üretiliyor. Bu tür üretim değişiklikleri Intel için yeni değil. Daha önce de Broadwell kod adıyla çıkardıkları 5. nesil çekirdek işlemcilerde üretim sıkıntıları yaşanmış ve bu nedenle çıkışları gecikmişti.

Masaüstü Kullanıcıları Ne Beklemeli:

Masaüstü bilgisayar sahipleri için bu haber, yeni Alder Lake serisinin piyasada daha güçlü rakipleri olduğu göz önüne alındığında pek heyecan verici değil. Ancak uygun fiyatlı bir çözüm arayanlar için eski anakartları ve soketleriyle uyumlu olacakları için iyi bir haber.

Kaynak : Ars Technica

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.