Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Disney yöneticileri, Bob Iger’ın EA ya da bir başka büyük oyun şirketi almasını istiyor

2 min read

Disney, çoğu oyuna kendi karakterlerini lisanlı olarak vermiş olsa da, hiçbir zaman oyun dünyasında bir dominantlık kuramadı desek yeridir. Film ve TV dünyasının belki de en başarılı şirketinde bazı isimlerin bunu değiştirmek için ortaya fikirler attıkları belirtildi.

Neden oyun sektörüne girsinler?

Disney’in film sektöründeki başarısı zaten ortada. Marvel ve LucasFilm gibi yatırımlarından tonlarca para kazandılar ve başarılı oldular. Şimdi de görünen o ki, bu başarıyı oyun sektörüne taşıma fikri tartışılıyor.


İlginizi Çekebilir: Counter Strike 2 Mac’lere gelmeyecek!


Peki Neden EA?

Geçtiğimiz gün yayınlanan bir Bloomberg haberinde Disney CEO’su Bob Iger’ın, yardımcıları tarafından büyük bir oyun şirketini satın alma fikrine ikna edilmeye çalışıldığı yazıldı. Oyun pazarında sinemadakine yakın bir performans verebileceklerine inanan bazı yöneticiler, Disney ile halihazırda belli lisans anlaşmaları bulunan EA’yi de en mantıklı aday olarak görüyorlar. Lakin Bob Iger bu fikirlere pek hevesli görünmüyor.

Jedi: Fallen Order

EA geçtiğimiz yıllarda Star Wars ve Marvel evreninden bir sürü anlaşmalı oyun çıkarmıştı. Şu an yapım aşamasında olan Black Panther, Guardians of the Galaxy, Iron Man gibi üç ayrı karakterin özelinde 3 ayrı oyun yapılması da planlar arasında.

Yaklaşık 35 Milyon dolarlık değeri olan şirketin satılışı aslında bizler için çok da uçuk hayaller değil; çünkü geçtiğimiz sene EA’nın kendisine bir alıcı aradığı da çıkan haberler arasındaydı.

Tek seçenek EA değil

Ancak Disney’ın anlaşmalı olduğu tek şirketin EA olmadığını da belirtelim. Insomniac’ın geliştirdiği Wolverine oyunu, Microsoft’a ait olan MachineGames ve LucasFilm ortalıklığında hazırlanan bir Indiana Jones oyunu ve son olarak Ubisoft’un henüz yeni açıkladığı açık dünya oyunu Star Wars Outlaws da Disney ile lisans anlaşmasına sahipler.

kaynak: TechSpot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.