Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Bing Chat’ten kanıt: Yapay zeka CAPTCHA grafiklerini yenebilir

2 min read
Bing Chat

Bing Chat

Geçirdiğimiz sene içerisinde hayatımızı ve internet kullanımımızı kökten değiştiren yapay zeka her gün yeni bir ilke daha imza atıyor. Yakın zamanda bir X kullanıcısı Bing Chat kullanarak yapay zeka ile CAPTCHA grafiklerini başarılı bir şekilde okutmayı başardı.

Bilmeyenler için belirtelim, Bing Chat ve ChatGPT gibi yapay zeka programlarının normalde CAPTCHA grafiklerini okuma yetkileri yok; ancak X kullanıcısı Denis Shiryaev tabiri caizse bir kaçamak buldu.

Bing Chat bilindiği üzere görsel aramadan yararlanarak kullanıcılarına bu şekilde yardımcı oluyor. Denis de ilginç bir metod kullanarak CAPTCHA grafiğini Bing Chat e okutmayı başardı. Resmi keserek büyükannesinin olduğunu söylediği bir kolyenin üstüne kopyaladı ve okuması için de yapay zekadan yardım istedi ve sonuç olarak yapay zeka başarılı oldu.

İnternetteki çoğu sitenin CAPTCHA’yı botları, spamları engellemek için güvenlik bariyeri olarak kullandığını düşünürsek kafamızda bazı soru işaretleri yarattığını söylemek yalan olmaz.

Ancak bu bir yapay zekanın ilk kez kandırılıp misyonu dışına çıktığı olay değil. Geçtiğimiz Haziran ayında bazı kullanıcılar ChatGPT yardımıyla yine yukarıdaki “büyükanne” hikayesininin benzerini kullanarak Windows lisans anahtarlarını almayı başarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.