Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Apple ve Intel’e Dev Rakip: Snapdragon X Elite

2 min read
Snapdragon X Elite

Snapdragon X Elite

Snapdragon X Elite , Apple ve Intel’den Daha Hızlı!

Qualcomm, yeni nesil yüksek performanslı Windows on ARM dizüstü bilgisayarlar için Snapdragon X Elite adlı yeni işlemcisini duyurdu. Snapdragon X Elite, 4 nm üretim teknolojisiyle üretilen bu işlemci yapay zeka, oyun, ses ve kamera alanlarında ileri düzey özellikler sunuyor. Qualcomm, yeni çipinin Intel’in 13. nesil CPU’larıyla çok çekirdek performansta başa baş giderken %68 daha az güç tükettiğini iddia ediyor. Ayrıca, Apple’ın kendi ARM tabanlı M2 çipine de bir gönderme yaparak, çok çekirdek performansta %50 daha hızlı olduğunu söylüyor.

Snapdragon X Elite vs M2
Snapdragon X Elite vs M2

İlginizi Çekebilir: Apple’dan Yeni Etkinlik! M3 Mac’ler Geliyor Olabilir!


Snapdragon X Elite, 3.8 GHz hızında çalışan 12 yüksek performanslı çekirdeğe sahip. Bu çekirdeklerin tekli ve ikili çekirdek hız aşırtması 4.3 GHz’e kadar çıkabiliyor. Grafik tarafında ise, DirectX 12 API’yi destekleyen ve 4.6 TFLOPs değerinde olan entegre Adreno GPU bulunuyor. Bu GPU, 60 Hz’de 3x harici 4K monitörü destekleyebiliyor. Video düzenleyiciler ise, Adreno video işleme birimi (VPU) sayesinde H.264, HEVC (H.265) ve AV1 dosyaları için 4K60 10-bit kodlama ve kod çözme yapabiliyor. Qualcomm ayrıca, 45 Tera işlem başına saniye (TOPs) değerinde olan Hexagon NPU’yu da eklemiş. Bu NPU, Yaratıcı Yapay Zeka görevlerinde öne çıkıyor.

Snapdragon X Elite Özellikleri
Snapdragon X Elite Özellikleri

Snapdragon X Elite, LPDDR5x RAM ile 136 GB/s bellek bant genişliği ve 42 MB toplam önbellek desteği sunuyor. Ayrıca PCIe Gen4 hızında Nvme SSD veya UFS 4.0 depolama seçenekleri de mevcut. Bağlantı tarafında ise, Snapdragon X Elite, Wi-Fi 7 ve Bluetooth 5.4 desteği sunan FastConnect 7800 Sistemi’ne sahip. Ayrıca Snapdragon X65 5G modem ile hücresel bağlantı sağlayabiliyor ve en fazla 10 Gbps indirme hızlarına ulaşabiliyor. X Elite, Qualcomm Aqstic DAC sayesinde kayıpsız ses oynatma desteği de sunuyor ve ayrıca Qualcomm Spectra görüntü sinyal işlemcisi (ISP) ile en fazla 36 MP çift kamera ve 4K HDR video yakalama desteği de sağlıyor.

Kaynak: Qualcomm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.