Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Android telefonlar PC web kamerası olarak kullanılabilecek

2 min read
google android

google android

Android 14 QPR1 Beta 1 sürümüyle birlikte, Android telefonlar PC web kamerası olarak kullanılabilecek yeni bir özelliğe kavuştu. Bu özellik, telefonu bir PC’ye bağladığınızda, USB Tercihleri menüsünde web kamerası işlevi için yeni bir seçenek sunuyor. Bu seçeneği seçerseniz, telefonunuzun kamerası bir web kamerası olarak tanınacak ve video aramalarında kullanabileceksiniz.

iOS’tan esinlenme ama daha esnek

Bu özellik, iOS’un “Continuity Camera” özelliğinden esinlenmiş olabilir. Bu özellik, iPhone veya iPad’in kamerasını Mac’te belge veya fotoğraf taramak için kullanmanızı sağlıyor. Ancak Android sürümü, daha esnek bir şekilde sunuluyor. Çünkü bu özellik, genel bir USB web kamerası olarak sunuluyor. Bu da neredeyse her şeyde çalışacağı anlamına geliyor, örneğin Windows, Mac, Chrome OS ve muhtemelen Linux. Hatta bir Android telefonu başka bir Android telefonuna da bağlayabilir ve ilk telefonun kamerasını ikinci telefonun web kamerası olarak kullanabilirsiniz.

Telefon kameraları dizüstü bilgisayar kameralarından daha iyi

Telefonların kamera sensörü bilgisayarlardakinden daha büyük ve yetenekli olduğu için çoğu telefon kamerasının dizüstü bilgisayarların ekran kısmına sıkıştırılan herhangi bir kameradan daha iyi olacağı da bir gerçek. Zor olan kısım ise, kamerayı doğru konuma getirecek uygun bir telefon tutacağı bulmak. Ayrıca hala bir mikrofona da ihtiyacınız olacak, çünkü henüz telefonun mikrofonunu kullanamıyorsunuz. Umarım kararlı sürümler için bu sorun çözülür.

Kararlı sürüm ne zaman çıkacak?

Android 14 QPR1 Beta 1 sürümü, Android 14’ün ilk kararlı sürümünden sonra çıkacak. Bu da muhtemelen Eylül ayında olacak. Bu özellikten faydalanmak isteyenlerin, Android 14 QPR1 Beta 1 sürümünü yüklemeleri veya kararlı sürümü beklemeleri gerekiyor.

Kaynak: arstechnica

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.