Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

AMD Ryzen 8000 2024’ün İlk Yarısında Gelebilir!

1 min read
Zen 5

Zen 5

Son iddialara göre, AMD, 2024 yılının ilk yarısında yeni nesil Ryzen 8000 işlemcilerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Zen 5 mimarili ve TMSC 4N(4nm) üretim teknolojisini kullanması beklenen bu işlemciler, daha iyi tek iş parçacığı performansı sunmayı hedefliyor. Mevcut çekirdek sayıları ve önbellek kapasitelerini değiştirmeyeceği iddia ediliyor.

AMD Ryzen
AMD Ryzen

Zen 5 çekirdekleri, IPC (çekirdek başına düşen performans) kazançlarını %20 ila %30 arasında artırması bekleniyor. Ancak, %20’nin üzerinde bir iyileşme olup olmayacağı henüz kesin değil.

Bununla birlikte, Zen 5 işlemcilerinin çekirdek saat hızlarının mevcut Ryzen 7000 serisine göre 200-300MHz daha düşük olacağı iddia ediliyor. N4 üretim teknolojisi eski N5 teknolojisinin gelişmiş bir versiyonu olduğu için bu MHz düşüşü garip görünüyor.

AMD Ryzen
AMD Ryzen

Zen 5 CCD çekirdekleri arasındaki bağlantı “Ladder L3 Fabric” olarak yükseltiliyor. Ayrıca, yükleme-depolama birimlerinin güçlendirilmesi ve L2 önbellek bant genişliğinin artırılması bekleniyor. AMD’nin, bu yeni işlemcilerde entegre yapay zeka ve makine öğrenme optimizasyonlarını destekleyeceği de iddialar arasında.

L1 önbellek daha büyük olacakken, L2 ve L3 önbelleklerin aynı kalması muhtemel. İşlemcilerin giriş/çıkış (I/O) özelliklerinde ise, bellek hızları ve zamanlamalarında küçük geliştirmeler yapılacak.

Bu gelişmelerle beraber APU işlemcilerin de RDNA 3+ grafikleriyle gelmesi muhtemel gibi duruyor

Kaynak: Hardware Times

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.