Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

AMD, Açık Kaynak Portföyünü Geliştirmek için Yapay Zeka Şirketi Nod.ai’yi Satın Aldı

2 min read
AMD Ryzen

AMD Ryzen

Değeri yaklaşık 36.5 Milyon dolar olan yapay zeka şirketi Nod.ai, açık kaynak yapay zeka kabiliyetlerini geliştirme amacıyla AMD tarafından satın alındı. Tanımayanlar için açıklamak gerekirse Nod.ai, 2013’ten beri kütüphanelerin ve modellerin sınıflandırılması için bir yazılım ekosistemi geliştiren bir platform. AMD’nin bu satın alımı, onlara kullanıcıların bilgisayarları için Ryzen AI çipleri, EPYC mikroişlemcileri, Radeon GPU’ları gibi birçok alanda fayda sağlayacak gibi duruyor.

AMD Ryzen
AMD Ryzen

AMD ve Nvidia Farklı Yollar Kullanıyor

Uzun süredir Nvidia’nın CUDA (Compute Unified Device Architecture) yazılım platformu, GPU programlamada endüstri standardı olarak kabul ediliyordu ve bu rakiplerine karşı ciddi bir avantaj sağlıyordu. Bahsedilen bu CUDA platformu ise kapalı kaynaklı olması ile AMD’nin ROCm (Rodeon Open Compute) platformunun açık kaynak kullanmasına ters düşüyor.


İlginizi Çekebilir: Qualcomm, 2024’te PC işlemcisi pazarına Snapdragon X Serisi ile giriyor


Ek olarak AMD, yazılım portföyünü daha tutarlı hale getirmek için Victor Peng (AMD’nin “Adaptive and Embedded Computing Group” Başkanı) gözetiminde ROCm geliştirmesini başlattı.

AMD ROCm
AMD ROCm

Şunu da belirtelim ki “Shark” adlı derleyici tabanlı otomasyon yazılımı sayesinde Node.ai’ın açık kaynak yazılımı AMD’nin yazılım stratejisi ile iyi uyum yakalamış durumda. Shark, AI modellerinin hızlı bir şekilde dağıtımına yardımcı oluyor ve AMD’nin işlemcileri (Zen), grafik işlemcileri (RDNA) ve FPGA’leri (XDNA) üzerinde de çalışıyor.

Ekonomik Kısım Hala Açıklanmadı

Nod.ai’ın yatırımcıları arasında 8Square Capital, Atlantic Bridge, Pointguard Ventures, Walden International gibi bazı büyük şirketler bulunuyor. Belki de bundan dolayıdır, ancak AMD henüz satın alma işleminin finansal tarafını açıklamadı.

Kaynak: Tom’s HARDWARE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.