Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Windows 11’de Yapay Zeka Devrimi: 150’den Fazla Yeni Özellik Geliyor!

3 min read
Window 11

Window 11

Microsoft, Windows 11’in en son güncellemesinde yapay zeka alanında büyük bir adım attığını duyurdu. 26 Eylül’de yayınlanacak olan güncelleme ile Windows 11, kullanıcıların daha hızlı, kolay ve yaratıcı bir şekilde bilgisayarlarını kullanmalarını sağlayacak 150’den fazla yeni özelliğe kavuşacak.

Windows’a Yapay Zeka Geliyor!

Windows Copilot
Windows Copilot

Güncellemenin en dikkat çeken özelliği Copilot in Windows olarak adlandırılan bir sohbet botu. Copilot, kullanıcıların yaptıkları işleri kolaylaştırmak, daha hızlı tamamlamak ve zihinsel yüklerini azaltmak için yapay zeka desteği sunuyor. Copilot, görev çubuğunda veya Win+C klavye kısayolu ile her zaman kullanıcıların yanında oluyor ve tüm uygulamalarda yardımcı oluyor.

Copilot’un yanı sıra, Paint, Photos, Snipping Tool, Clipchamp, Notepad, Outlook, File Explorer, Narrator ve Windows Backup gibi uygulamalar da yapay zeka ile geliştiriliyor. Bu uygulamalar sayesinde kullanıcılar şunları yapabilecekler:

Paint Yapay Zeka İle Güçleniyor!

Microsoft Paint
Microsoft Paint

Paint ile arka plan kaldırma, katmanlar ve Cocreator gibi özelliklerle çizim ve dijital yaratım yapabilecekler. Cocreator, yapay zekanın üretken gücünü Paint uygulamasına getiriyor

Dosya Gezgini Yenileniyor!

Windows Dosya Gezgini
Windows Dosya Gezgini

Dosya Gezgini ile modernleştirilmiş bir dosya gezgini deneyimi yaşayacaklar. Bu güncelleme ile File Explorer ana sayfası, adres çubuğu ve arama kutusu önemli ve ilgili içeriğe daha kolay erişmelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Ayrıca Dosya Gezginine bir Galeri özelliği eklendi. Bu özellik fotoğraf koleksiyonlarına erişmeyi kolaylaştırıyor.

Sonunda Eski Ses Karıştırıcısına Kavuşuyoruz!

Windows Ses Karıştırıcısı
Windows Ses Karıştırıcısı

Eskiden Windows içerisinde her uygulamanın sesini ayrı ayrı ayarlayabildiğimiz ses karıştırıcısı, Windows 10 ile kaldırılmıştı. Şimdi Windows 11’in bu güncellemesiyle bu özelliğe geri kavuşuyoruz.

İşte Yeni Windows Güncellemesiyle Gelecek Diğer Önemli Özellikler!

Artık Windows’a RAR ve 7Zip desteği geliyor. Eskisi gibi WinRAR kullanmak zorunda kalmayacağız.

Fotoğraflar uygulaması ile arka plan bulanıklaştırma, içerik ve konum tabanlı arama gibi özelliklerle fotoğraflarını daha kolay düzenleyebilecekler. Fotoğraflar uygulaması fotoğraflardaki arka planı otomatik olarak buluyor ve tek bir tıkla konuyu vurgulayıp arka planı bulanıklaştırıyor.

Yeni Ekran Alınıtısı Aracı ile ekran görüntüsü almanın daha fazla yolu sunuluyor. Bu güncelleme ile kullanıcılar bir resimden belirli bir metin içeriğini kopyalayıp başka bir uygulamaya yapıştırabilecek veya hassas bilgilerini metin eylemleri ile koruyabilecekler. Ayrıca ses yakalama özelliği ile ekranlarından etkileyici videolar ve içerikler oluşturabilecekler.

Clipchamp ile otomatik kompozisyon özelliği sayesinde sahne önerileri, düzenlemeler ve anlatılar alabilecek ve aile, arkadaş ve sosyal medya ile paylaşmak için profesyonel gibi video oluşturabilecek ve düzenleyebilecekler.

Notepad ile otomatik kaydetme özelliği sayesinde Notepad’i kapatırken herhangi bir kesinti olmadan oturum durumunu kaydedebilecek ve geri döndüklerinde kaldıkları yerden devam edebilecekler. Notepad açık sekmeleri ve kaydedilmemiş içerikleri ve düzenlemeleri otomatik olarak geri yükleyecek.

Outlook ile Gmail, Yahoo, iCloud gibi çeşitli hesaplarını tek bir uygulamada bağlayabilecek ve yönetebilecekler. Akıllı araçlar sayesinde net, özlü e-postalar yazabilecek ve OneDrive’dan önemli belge ve fotoğrafları kolayca ekleyebilecekler.

Narrator ile yeni metin yazarlığı deneyimleri, sesli erişim ve yeni doğal sesler sunuluyor. Bu özellikler Windows 11’i şimdiye kadarki en erişilebilir Windows sürümü yapmaya devam ediyor.

İşte Windows 11’in yeni güncelleme videosu:

Bu özellikler, Copilot in Windows ve daha fazlası 26 Eylül’de Windows 11 ‘e gelecek olan güncelleme ile kullanıma sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.