Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Exynos 2400, Samsung’un Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi: İşte Özellikleri ve Performansı

2 min read
Samsung Exynos

Samsung Exynos

Samsung’un yeni amiral gemisi işlemcisi Exynos 2400, bugün San Jose, Kaliforniya’da düzenlenen System LSI Tech Day etkinliğinde tanıtıldı. Exynos 2400, önceki nesil Exynos 2200’e göre yüzde 70 daha hızlı bir CPU performansı ve 14.7 kat daha hızlı bir yapay zeka işleme yeteneği sunuyor. 

Samsung Exynos 2400
Samsung Exynos 2400

İşte Samsung Exynos 2400’ün teknik özellikleri:

  • CPU: Exynos 2400, 10 çekirdekli bir CPU’ya sahiptir. Bu çekirdeklerin biri prime Cortex-X4 (3.1 GHz), ikisi Cortex-A720 (2.8 GHz), üçü Cortex-A720 (2.4 GHz) ve dördü Cortex-A520 (1.8 GHz) olarak düzenlenmiştir. Bu sayede işlemci, önceki nesil Exynos 2200’e göre yüzde 70 daha hızlı bir CPU performansı sunmaktadır.
  • GPU: Exynos 2400, AMD’nin en yeni RDNA 3 tabanlı Xclipse 940 GPU’suna sahiptir. Bu GPU, mobil oyunlarda ışın izleme teknolojisi ile daha gerçekçi bir deneyim vadediyor. Ayrıca işlemci, 14.7 kat daha hızlı bir yapay zeka işleme yeteneği sunuyor.
  • RAM ve Depolama: Exynos 2400, LPDDR5X RAM ve UFS 4.0 depolama desteği sunuyor. Bu sayede işlemci, daha yüksek veri aktarım hızları ve daha düşük güç tüketimi sağlıyor.
  • Bağlantı: Exynos 2400, yeni Exynos 5300 modem ile birlikte geliyor. Bu modem, acil durumlarda uydu iletişimi sunan NB-IoT (Dar Bantlı Nesnelerin İnterneti)NTN (Yerel Olmayan Ağlar) teknolojilerini destekliyor. Ayrıca modem, 5G bağlantısında da yüksek hız ve düşük gecikme sunuyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy S24 serisi hem Exynos 2400 hem de Snapdragon 8 Gen 3 işlemcileri kullanacak


Exynos 2400, gelecek yıl başında piyasaya sürmesi beklenen Galaxy S24 serisinde kullanılacak. İşlemcinin yapay zeka yetenekleri de gösterdiği gibi, Samsung telefonlarında metinden resim üretebilen bir üretken yapay zeka özelliği de sunacak.

Samsung Exynos & AMD
Samsung Exynos & AMD

Exynos 2400, Samsung’un gelecek yıl başında piyasaya sürmesi beklenen Galaxy S24 serisinde kullanılacak. İşlemcinin CPU çekirdek düzeni, Cortex-X4, Cortex-A720 ve Cortex-A520 çekirdeklerinin bir kombinasyonunu içerebilir. İşlemci ayrıca LPDDR5X RAM ve UFS 4.0 depolama desteği sunuyor. Bağlantı tarafında ise yeni Exynos 5300 modem, acil durumlarda uydu iletişimi sunan NB-IoT (Dar Bantlı Nesnelerin İnterneti), NTN (Yerel Olmayan Ağlar) teknolojilerini destekliyor.

Samsung, Exynos 2400’ün yapay zeka yeteneklerini de gösterdi. Yeni bir yapay zeka aracı, metinden resim üretebilen bir jeneratif yapay zeka özelliği sunuyor. Bu özellik, etkinlikte canlı olarak gösterildi. Samsung’un Sistem LSI İş Birimi Başkanı ve Başkanı Yong-In Park, “Jeneratif yapay zeka, verileri işlemek ve yapay zekayı hayata geçirmek için daha güçlü temel teknolojiler gerektiren belki de yılın en önemli trendi olarak hızla ortaya çıktı. Güçlü hesaplama IP’lerimizden bağlantı çözümlerine ve ana beş insan duyusunu taklit eden sensörlere kadar geniş bir mantık yarı iletken yelpazesinde yeteneklerimizi sorunsuz bir şekilde birleştiren Samsung Sistem LSI Humanoid platformumuzla proaktif yapay zeka çağına doğru yol açıyoruz.” dedi.

Kaynak: Sammobile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.