Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Sadece bir parça bant, Telefon ve bilgisayarların pil ömrünü %10 uzatıyor

2 min read

Geçtiğimiz günlerde Kanada’nın Dalhousie Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, ucuz ve basit bir yöntem ile telefon ve bilgisayar bataryalarının ömrünü uzatma yolunu buldu.

Bataryaların pil ömrü neden azalıyor?

Yapılan bir CBS haberine göre, Anu Adamson isimli bir doktora öğrencisi ve onun ekibi tarafından yapılan araştırmada, halihazırda lityum-iyon bataryalarını bir arada tutmak için kullanılan polietilen teraflat maddesinin çözünmeye yatkın bir materyal olduğunu keşfetti. Maalesef bu maddenin çözünmesi demek, gün geçtikçe azalan bir pil sağlığı ve bataryanın kendiliğinden şarj kaybetmesi anlamlarına geliyor.

Polietilen teraflat’ın (PET) yerine polipropilen (PP) kullanan Adamson ve ekibi, batarya’nın kendiliğinden şarj kaybetmesi sıkıntısının %70 kadar azaldığını gözlemledi. Buna ek olarak pil ömrünün de %10 kadar arttığı anlaşıldı.

Üretimi kolay, maliyeti ise az olan polipropileni şirketlerin tercih etmemesi için sebep neredeyse yok gibi gözüküyor.

Övgüler Adamson ve ekibine

Dalhousie Üniversitesi’nde görev alan profesör Jeff Dahn ise bu keşifi şöyle yorumluyor: “Bu gerçekten çok iyi bir kimyasal araştırmacılık. Böyle bir şeyi yapabilmek için gerçekten kaliteli öğrenciler gerekir. Lityum-iyon pilleri arasındaki bağlamı gözlemleyip böyle bir fikir ile ortaya çıkmak gerçekten etkileyici.”

Artık telefonları kenarda bıraktıktan ve bir süre sonra tekrar elimize aldığımızda şarjın aynı kaldığını görmek eminim ki hepimiz için daha rahatlatıcı olacaktır.

kaynak: PCmag

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.