Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Ben De Varım Diyor: Nvidia ve AMD, Windows PC’ler için ARM Tabanlı İşlemciler Üretecek!

2 min read
Windows 11

Windows 11

İddialara göre AMD ve Nvidia, Windows PC’ler için ARM tabanlı işlemciler üretmeye hazırlanıyor. Bu ARM tabanlı işlemcilerin 2025’te çıkması ön görülüyor. Bu hamle, PC pazarında yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Windows’un ARM Hamlesi

Microsoft, Windows işletim sistemini ARM mimarisine taşımak için 2016 yılında Qualcomm ile ortaklık kurmuştu. Qualcomm, 2024 yılına kadar Windows ile uyumlu çip üretme hakkına sahip olan tek şirket oldu. Ancak bu sürenin dolmasının ardından pazarda yeni oyuncular ortaya çıkacak.

Microsoft’un desteği kritik önem taşıyor, çünkü şirket, işlemci ekosistemini Intel’in hakim olduğu x86 mimarisinin ötesine taşımak ve çeşitlendirmek istiyor. Microsoft’un planları, aynı zamanda Apple’ın ARM tabanlı çiplerinin verimliliği ve performansı göz önüne alındığında mantıklı görünüyor.


İlginizi Çekebilir: AMD’nin Yüksek Çekirdekli İşlemcisi Threadripper Geri Dönüyor!


“Microsoft, 90’lardan ders aldı. Tekrar Intel’e bağımlı olmak istemiyorlar, tek bir tedarikçiye bağımlı olmak istemiyorlar” diyen D2D Advisory’nin CEO’su Jay Goldberg, Reuters’a konuştu. “ARM PC (çipleri) gerçekten tutarsa, Qualcomm’un tek tedarikçi olmasına izin vermeyecekler.”

Nvidia ARM işlemcisi
Nvidia ARM işlemcisi

Nvidia ve AMD’nin PC’ler için ARM tabanlı işlemciler üretme planları, Reuters’in iki kaynağa dayandırdığı haberde ortaya çıktı. Nvidia ve AMD’nin ilk ARM tabanlı Windows CPU’ları 2025 yılında piyasaya çıkabilir.

AMD
AMD

AMD’nin PC’ler için ARM tabanlı işlemciler üretmesi, şirketin hem Microsoft’un talebini karşılamak hem de Intel’e karşı yeni bir cephe açmak istediğini gösteriyor. AMD’nin ARM tabanlı işlemcilerinin ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Nvidia ve AMD’nin PC’ler için ARM tabanlı işlemciler üretme planları, PC pazarında yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Bu planlar, Intel’in hakimiyetini zorlayacak ve PC’lerin performansını ve verimliliğini artıracak gibi görünüyor.

Kaynak: The Verge , Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.