Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Telefon Dünyasında Bir İlk! Mediatek Dimensity 9300 Sadece Performans Çekirdeklerine Sahip Olacak!

2 min read
MediaTek Dimensity

MediaTek Dimensity

Mediatek Dimensity 9300 Özellikleri


Söylentilere göre MediaTek’in uzun zamandır beklenen MediaTek Dimensity 9300 amiral gemisi işlemcinin bu ayın sonunda, Qualcomm’un 26 Ekim 2023’teki Snapdragon 8 Gen 3 lansmanından hemen önce piyasaya sürülmesi planlanıyor. Ve güvenilir kaynaklardan gelen haberlere göre, bu işlemcinin CPU saat hızı, yapısı ve GPU’sunun başlangıçta beklenenden çok daha iyi olduğu ortaya çıkıyor.

Sızıntılar Neleri Gösteriyor?

Popüler sızıntı kaynağı Dijital Chat Station tarafından Çin sosyal medya platformu Weibo’da paylaşılan bilgilere göre, MediaTek Dimensity 9300, Android akıllı telefon alanında bir ilki gerçekleştirerek tamamen performans çekirdeklerinden oluşan , verimlilik çekirdeği bulunmayan, 8 çekirdekli bir CPU olacak. CPU çekirdek yapısı, 1 ARM Cortex X4 Prime çekirdeği, 3 ARM Cortex X4 çekirdeği ve 4 ARM Cortex A720 çekirdeğini içeren 1+3+4 yapıda olacak gibi görünüyor.

Digital Chat Station Weibo Dimensity 9300. İngilizceye Çevirilmiş. 
Kaynak:Gizmochina
Digital Chat Station Weibo Dimensity 9300. İngilizceye Çevirilmiş. Kaynak:Gizmochina

CPU maksimum saat hızının, Weibo’da belirtildiği gibi 3.25 GHz’yi aşması bekleniyor. Bu işlemciyle beraber mobil işlemciler için en son versiyon olan ARM Immortalis G720 MC12 GPU’su geliyor. Dijital Chat Station, MediaTek Dimensity 9300’ün Antutu v10 benchmark testlerinde hem CPU hem de GPU performansı olarak Snapdragon 8 Gen 3’ü geride bıraktığını gözlemlediğini paylaştı. Dimensity 9300’ün güç verimliliği konusunda ise Dijital Chat Station resmi lansmandan önce sessiz kalmayı tercih ediyor.

MediaTek Dimensity
MediaTek Dimensity

İlginizi Çekebilir: AMD, Açık Kaynak Portföyünü Geliştirmek için Yapay Zeka Şirketi Nod.ai’yi Satın Aldı


Mediatek Dimensity 9300 Diğer Özellikleri

Daha önce bu işlemcinin TSMC’nin ünlü N4P üretim teknolojisiyle üretileceği doğrulandı; bu üretim teknolojisi N5 ve N4’e göre daha fazla güç ve verimlilik sunan yeni 4nm üretim teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Dimensity 9300’ün Cortex-X4 çekirdeklerinin %15’lik bir performans artışı ve güç tüketiminde %40’lık bir azalma sağlaması bekleniyor. Bununla birlikte beklenene göre Cortex-A720 çekirdeklerinin enerji verimliliğinde %20’lik bir artış elde etmesi bekleniyor.

Kaynak: Gizmochina

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.