Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

LaLiga’nın Korsan Yayın Sorunu, IPTV uygulamaları siliniyor!

2 min read
LaLiga

LaLiga

İspanya’nın en üst seviyesindeki futbol ligi LaLiga uzun zamandır süregelen korsan yayıncılıktan muzdarip durumda. Organizasyon bu sorunu bitirmek için çözüm olarak Google şirketinden bu amaçta kullanılan uygulamaları kapatması istendi.

Javier Tebas’ın Çözüm Önerisi

İspanya Futbol Federasyonu başkanı Javier Tebas ise çözüm önerisinin sahibi isim olarak öne çıkıyor ki yaptığı açıklamalarda LaLiga’nın 60’a yakın uygulamanın kapatılmasında etkin pay sahibi olduğundan söz etti. Aynı zamanda LaLiga korsan uygulamaların engellenmesine de Google’ın öncülük etmesini bekliyor.

LaLiga
LaLiga

Avrupa’daki Diğer Liglerin de Etkilenmesi Muhtemel

Ülkemizde de neredeyse %42 oranında medya servis aboneliğine olan sahiplik göz önüne alındığında bu durumun LaLiga dışında Avrupa’daki diğer ligleri de kapsadığı daha net gözükecektir. Bu istatistiğe ek olarak Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Yüksek Konseyinin (CSD) Başkanı Victor Francos geçtiğimiz 2022 senesinde korsan yayın kanallarında %3 civarında bir artış kaydedildiğini ve yasal olmayan yayın platformları arasında en fazla IPTV yayın kaynaklarının tercih edildiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Tebas ve Diaz bir araya gelip bu konu hakkında istişarede bulunmuşlardı.

LaLiga’nın Güvenlik Önlemleri ve Korsan Yayın Uygulamaları

Ek olarak Tebas, 8 senedir güvenlik önlemleriyle uğaraşan LaLiga’nın 50.000’e yakın oranda IP adresinin güvenilir kaynaklarca tespit edildiğinden bahsetti. Aynı zamanda yine Tebas tarafından paylaşılan veriler ışığında 60’a yakın Android platformunda bulunan korsan yayıncılık uygulamasının (1. paragrafta bahsedilen) İspanya’da 1.1 Milyon olmak üzere, dünya çapında ise çoğunluğu Android telefona sahip olan 4 milyon kullanıcıya kadar ulaştığı bilgisine ulaşıldı.

Gelecekteki Beklentiler

Tahminler LaLiga’nın önümüzdeki yıllarda Google Play Store üzerinden daha katı kurallar ile korsan yayıncılığın önüne geçeceği yönünde olsa da şimdiye kadar açık şekilde paylaşılmayan bu 60’a yakın sayıdaki uygulama için de sadece Play Store üzerinden uygulamanın kaldırılması eylemi hayata geçti.

Kaynak: Tech Spot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.