Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

iPhone 15 kullanıcılarına müjde: Aşırı ısınma sorunu için yazılım güncellemesi geliyor

2 min read
iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro

Apple’ın yeni nesil akıllı telefonu iPhone 15, piyasaya çıktığından beri büyük bir ilgi görüyor. Ancak iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerini alan kullanıcılar, cihazlarının normalden fazla ısındığını ve pil ömrünün kısa olduğunu şikayet ediyorlardı. Apple, bu sorunun farkında olduğunu ve çözüm için bir yazılım güncellemesi yayınlayacağını duyurdu.

iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro

iPhone 15 modelleri neden aşırı ısınıyor?

Apple, yaptığı açıklamada, iPhone 15 modellerinin aşırı ısınmasının birkaç sebebi olduğunu belirtti . Bunlardan biri, iOS 17 işletim sisteminde bulunan bir hataydı. Bu hata, bazı kullanıcıları etkiliyor ve yakında çıkacak bir güncellemeyle giderilecekti. Apple, bu güncellemenin cihazların performansını düşürmeyeceğini de vurguladı.

Apple, iOS 17 güncellemesi ile sorunu çözecek

Bir diğer sebep ise, bazı üçüncü parti uygulamaların son güncellemeleriydi. Bu uygulamalar, sistemi aşırı yükleyerek cihazların ısınmasına neden oluyordu. Apple, bu uygulama geliştiricileriyle işbirliği yaparak sorunları çözmeye çalıştığını söyledi. Apple’a göre, sistemi yoran uygulamalar arasında Asphalt 9, Instagram ve Uber vardı. Instagram, 27 Eylül’de bu sorunu düzelten bir güncelleme yayınladı.

Üçüncü parti uygulamalar da sorumluluk almalı

Apple, ayrıca iPhone 15 Pro modellerinin yeni titanyum tasarımının aşırı ısınma sorununa sebep olmadığını da açıkladı. Hatta şirket, yeni tasarımın eski paslanmaz çelikli modellere göre daha iyi bir ısı dağılımı sağladığını iddia etti. Bu da yeni iç alüminyum alt yapı sayesinde mümkün oluyordu.

Titanyum tasarım ısıyı arttırmıyor, aksine azaltıyor

Son olarak Apple, iPhone kullanıcılarına herhangi bir güvenlik riski olmadığını ve uzun vadeli performansın etkilenmediğini de belirtti. iOS’un aşırı ısınmayı önlemek için sağlam bir sisteme sahip olduğunu söyleyen Apple, iç bileşenler anormal derecede sıcak olursa, iOS’un bunları sıcaklıklarını düzenleyerek koruduğunu ifade etti.

iPhone kullanıcılarına güvenlik garantisi

Bu iOS 17 güncellemesinin (muhtemelen iOS 17.0.3) ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil, ancak Apple’ın bunu en kısa sürede yapacağını tahmin ediyoruz.

Kaynak : 9to5Mac

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.