Mayıs 27, 2024

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

Google Asistan, Yapay Zeka Bard ile birleşiyor

2 min read
Sanal asistan listesinde birinci sıraya oynayan Google, kendi yapay zeka chat botu Bard'ı Google Asistana entegre ediyor.
Assistant with Bard

Microsoft’un ChatGPT’nin popülerliği sonrası neredeyse bütün servislerine entegre etmeye başlığı BingAI milyonlarca kullanıcıya çok kısa sürede ulaşmayı başarmıştı. Bu başarı Google’ın da dikkatini çekmiş olacak ki geçtiğimiz günlerde Bard isimli yapay zeka chat botunu duyurmuştu.

Bard’ı Google Maps ile birleştirmişti

Google Bard ilk başlarda çok etkili ve kesin cevaplar veren bir yapay zeka olmamasına rağmen kullanıldıkça deneyim edinmeye başlamıştı. Google bu gelişmeyi bir tık daha yukarı çıkararak Maps API’a erişim yetkisi verdiği Bard’ın artık gezmek istediğiniz şehirde tarihi, sosyal ve eğlence amaçlı etkinlikleriniz için önerileri Google Maps Yerel Rehberler topluluğuna sunmaya başlamıştı.


İlginizi Çekebilir: Orta Segmentin En İyisi Mi? Xiaomi Redmi Note 13 ve 13 Pro Özellikleri Neler?


Bard herkesin istediği konuma yükselecek

Sosyal medyalarda binlerce kullanıcı Bard’ın hali hazırda en gelişmiş sanal asistanlardan olan Google Asistan ile birlikte neden çalışmadığını her gün Google’a soruyordu. Anlaşılan o ki Google kullanıcılarının isteklerine cevap vermeye çoktan başlamış. Google asistana yeni gelen güncellemenin kodlarının derinlerine dalan 9to5Google, “Assistant with Bard” isminde bir projenin geliştirildiğini fark etti.

Bununla birlikte Assistant with Bard’ın ilk kullanıma sunulacağı telefonlar da belli olmuş gibi gözüküyor.

Detaylarda 12 Ekim’de satışa sunulan Google Pixel 8, Assistant with Bard’ın ilk sürümüne erişen telefon olacak gibi duruyor. Pixel 8 yanında, Galaxy S24’e de yeni Google asistanı getirecek gibi duruyor.

Henüz detaylar belli değil ancak Google Beta testlerine katılımı yakında duyuracak gibi duruyor.

Kullanıcıların Google Haritalar gibi servislerde zaten kullandığı Google Asistanın, Bard ile güçlenecek olması Google’ın yapay zeka konusunda liderliği ele geçirme ihtimalini hayli güçlendiriyor.

Google Asistana dahil edilen Bard ile kullanıcılar, telefonlarından ses, metin veya görüntü girdileriyle, anında elde edebilecekleri görseller veya cevaplar alabilecek.

Bunun yanında Google servislerine direkt bağlı olan Bard Kullanıcıların Drive, takvim Dokümanlar ve Fotoğraflar gibi verilerine dayanarak kişiselleştirilmiş cevaplar verebilir ve bunlar için işlemler yapabilir.

Tabii telefonlara entegre olacak Assitant with Bard’ın donanım bazında ayarlar ve işlemler yapıp yapamayacağı ise net olmayan detaylar arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.