Eylül 28, 2023

TechnoJournal

Teknoloji Günlüğünüz

iPhone 15 ve 15 Plus geliyor!

2 min read
iPhone 15 ve iPhone 15 Plus

Apple, iPhone 15 ve 15 Plus’ı duyurdu.

Apple’ın yenilik rüzgarı bununla sınırlı kalmadı, USB-C standardına geçeceğini de duyurdu.

 Nihayet! iPhone’un, Apple’ın tescilli Lightning konektörü yerine yaygın olarak kullanılan USB-C standardına geçeceği günü bekliyorduk. Apple geçen yıl Avrupa Birliği’nin gelecek düzenlemelerine uyum sağlamak için USB-C’ye geçiş yapacağını doğruladı ve iPhone 15 artık bu geçişi yapan ilk iPhone oldu.

iPhone 15 USB C desteği

USB-C iyi bir haber ancak tamamen yeni bir iPhone 15 tasarımı bekliyorsanız bu yıl bu gerçekleşmeyecek. Bu yılki iPhone, önceki iPhone 14 ile büyük ölçüde aynı görünüyor; iPhone 15 ve 15 Plus, sırasıyla 6,1 inç ve 6,7 inç ekranları kullanmaya devam ediyor. iPhone 15’in tüm modelleri de Dynamic Island ile birlikte gelecek. Bu, ilk kez iPhone 14 Pro ve Pro Max’te kullanıma sunulan hap şeklindeki kesik, belirli bildirimleri görmenin ve uygulamalarla etkileşimde bulunmanın yeni bir yolunu sunuyor. iPhone 15 ayrıca 1.600 nit parlaklıkla Dolby Vision içeriğini destekleyen OLED Süper Retina ekrana da sahip. Bu ekranın en yüksek parlaklığı güneş ışığında 2.000 nit olup iPhone 14’ün iki katıdır. 

iPhone 15 özellikleri

Apple, iPhone 15’in içindeki çipi de geçen yılın iPhone 14 Pro modellerinde bulunan A16’ya yükseltiyor. Apple ayrıca iPhone 15’te daha büyük pil sayesinde “tüm gün pil ömrü” vaat ediyor. iPhone 15 aynı zamanda tıpkı yeni Apple Watch Series 9 gibi ikinci nesil ultra geniş bant çipini de içeriyor. Bu, daha uzaktaki diğer cihazlarla olan bağlantıyı iyileştirir ve Bul’da hassas bulmayı etkinleştirerek arkadaşlarınızı daha kolay bulmanızı sağlayabilir. 

iPhone 15 Bul

Görünür USB-C ve Dynamic Island değişiklikleri dışında iPhone 15 ve 15 Plus’ta göze çarpan en büyük yükseltme, geliştirilmiş kamera sistemidir. Ana kamera sensörü, önceki iPhone 14’te bulunan 12 megapiksel sensörden 48 megapiksel sensöre geçiyor. Ayrıca telefoto yeteneğine sahip 12 megapiksel ultra geniş sensör de var ve portre modunda yapılan iyileştirmeler, artık bu kamerayı kullanamayacağınız anlamına geliyor. artık manuel olarak portre moduna geçmeniz gerekiyor. Apple ayrıca iPhone 15 kamerasındaki gece modunu, Canlı Fotoğraflar ve aksiyon modunu da geliştiriyor. Selfie tutkunuysanız ön kamerada otomatik odaklama ve portre aydınlatma özelliği bulunuyor.

iPhone 15 kamera

 

Apple, geliştirilmiş GPU performansına sahip yükseltilmiş bir çip, ikinci nesil ultra geniş bant çip, “çift dokunma” özelliği ve daha fazlasını içeren yeni Apple Watch Series 9 ile birlikte en yeni iPhone 15 modellerini piyasaya sürüyor.

iPhone 15’in fiyatı 128 GB’lık model için 799 dolardan, iPhone 15 Plus ise 128 GB’lık sürüm için 899 dolardan başlıyor. Her ikisi de 22 Eylül’de satışa sunulacak ve ön siparişler bu Cuma başlayacak.

1 thought on “iPhone 15 ve 15 Plus geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright TechnoJournal © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.